Wicepremier Krzysztof Gawkowski o cyfrowej zimnej wojnie oraz masowej adopcji rozwiązań opartych o AI
„Przez lata banki w Polsce znajdowały się w awangardzie światowej technologicznej rewolucji. Dodatkowo realnie angażowały się także w cyfrowy rozwój sektora publicznego. To bardzo ważne” – podkreślił wicepremier Krzysztof Gawkowski.
„Dziś wspólnie stoimy wobec dwóch technologicznych wyzwań: cyfrowej zimnej wojny oraz masowej adopcji rozwiązań opartych o sztuczną inteligencję” – dodał.
Mówiąc o AI i cyberbezpieczeństwie stwierdził, że algorytmy sztucznej inteligencji skutecznie pomagają wykrywać podejrzane działania i zapobiegać oszustwom. Analizują wzorce transakcyjne w czasie rzeczywistym, co pozwala szybko i skutecznie reagować na nietypowe zachowania.
Wyraził przekonanie, że tegoroczna edycja konferencji BankTech dostarczy wielu cennych informacji na temat najnowszych trendów i innowacji w dynamicznie rozwijającym się obszarze sztucznej inteligencji.
Czytaj także: Specjaliści AI muszą wyjść ze swoich czarnych skrzynek
Dwa ważne projekty dot. AI i cyberbezpieczeństwa
Następnie Krzysztof Gawkowski omówił najważniejsze inicjatywy, nad którymi obecnie pracuje Ministerstwo Cyfryzacji.
Resort przygotowuje przepisy, które mają uregulować wykorzystywanie sztucznej inteligencji, tak aby stosowanie AI było bezpieczne, etyczne i korzystne dla obywateli.
„Wierzę, że sektor bankowy może i powinien zaangażować się w te prace. Gorąco do tego zachęcam. Każdy głos z rynku zostanie wysłuchany. To tym bardziej istotne, że planujemy wprowadzić urząd nadzoru nad AI, wzorowany na Komisji Nadzoru Finansowego, a więc Wasze doświadczenia będą w tym zakresie podwójnie cenne” – zadeklarował wicepremier.
Drugim ważnym projektem w resorcie, który ma być zrealizowany w tym roku, jest wdrożenie nowych ram krajowego systemu cyberbezpieczeństwa.
„Ta kluczowa ustawa ma wzmocnić odporność naszego kraju, instytucji i biznesu na wielu polach” – zaznaczył Krzysztof Gawkowski.
Czytaj także: Polskie banki odgrywają znaczącą rolę w dostarczaniu usług uwierzytelniania dla administracji publicznej
Polska cybertarcza
Krzysztof Gawkowski zapowiedział inwestycje w infrastrukturę i w szkolenia związane z cyberbezpieczeństwem.
Wskazał na konieczność – przy udziale państwa – edukacji obywateli w zakresie bezpieczeństwa oraz cyfrowej higieny. W tych działaniach edukacyjnych liczy na zaangażowanie się sektora finansowego.
„Stworzymy polską cybertarczę i przeznaczymy na nią ponad 3 miliardy złotych” – powiedział.
„Na cyfrowej zimnej wojnie potrzebujemy wspólnych działań, wymiany informacji i wsparcia” – podsumował swoje wystąpienie minister cyfryzacji.