W czerwcu ’24 płace w firmach wzrosły o 11,0 proc., zatrudnienie spadło o 0,4 proc. rdr
Wzrost płac w czerwcu o 1,8 proc. mdm spowodowany był wypłatą m.in. premii, nagród oraz wypłat z tytułu przepracowanych godzin nadliczbowych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń – podał Główny Urząd Statystyczny.
Czytaj także: 61 procent firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników
W czerwcu ’24 płace rosły najmocniej rdr w górnictwie oraz kulturze i rekreacji, a najsłabiej w rolnictwie – podał Główny Urząd Statystyczny.
W czerwcu ’24 zatrudnienie rdr spadło najbardziej w energetyce (-3,2 proc), i wybranych usługach (-2,5 proc.), a wzrosło w zakwaterowaniu i gastronomii (4,7 proc.) oraz działalności związanej z kulturą, rozrywką i rekreacją (2,8 proc.).
Płace hamują bardzo powoli i będą nadal rosły dużo szybciej niż inflacja
Wzrost płac hamuje bardzo powoli, a skala podwyżek wynagrodzeń będzie dalej rosnąć znacznie szybciej niż inflacja – wskazują analitycy, komentując ostatnie dane GUS o 11-proc. wzroście płac w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu. Mniejszy spadek zatrudnienia to ich zdaniem głównie efekt bazy.
Analitycy Banku Pekao SA (platforma X):
„Płace w czerwcu wzrosły o 11 proc. w stosunku do czerwca ub. roku. Trochę wolniej od konsensusu prognoz: 11,3 proc., ale interpretacja bez zmian.
Wzrost płac hamuje, ale baaaardzo powoli. Gospodarka natomiast przyspiesza (dobra produkcja!), więc RPP podtrzyma jastrzębie nastawienie.”
Analitycy ING Banku Śląskiego (platforma X):
„W czerwcu wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o 11,0 proc. rdr, po 11,4 proc. rdr w maju. Rynek pracy reaguje na słabszą koniunkturę, ale niskie bezrobocie, czy wysokie podwyżki płacy minimalnej zmuszają firmy do podwyżek. Mniejszy spadek zatrudnienia niż w maju to głównie efekt bazy z 2023”.
Analitycy PIE (platforma X):
„Tempo wzrostu wynagrodzeń spowolniło w czerwcu z 11,4 do 11 proc. Spodziewamy się nieco słabszych wyników w kolejnych miesiącach. Niemniej skala podwyżek wynagrodzeń będzie dalej rosnąć znacznie szybciej od inflacji.”