61 procent firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników

61 procent firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników
Źródło: Polski Instytut Ekonomiczny
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników" -czytamy w najnowszym raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

„O zwiększeniu zatrudnienia w kolejnych miesiącach 2024 r. myśli aż 37% firm budowlanych. Sezonowość tej branży powoduje, że wiosną i latem pracownicy wykonujący prace budowlane są najbardziej poszukiwani. Z badań PIE przeprowadzonych w maju br. wynika, że aż 61% firm budowlanych ma problemy z dostępnością pracowników. Obecnie budownictwo jest branżą, w której niedostępność pracowników najbardziej utrudnia działalność” – napisano w „Tygodniku PIE”.

Najmniej chętne do zatrudniania nowych pracowników w 2024 r. są firmy produkcyjne (14%). Jednocześnie taki sam odsetek firm planuje redukcje zatrudnienia w br. mimo że ok. połowa (49%) firm produkcyjnych boryka się z niedostępnością pracowników.

12 procent firm produkcyjnych zredukowało zatrudnienie w tym roku

W branży TSL o rekrutacjach w 2024 r. myśli blisko co czwarta firma (23%). Plany zwiększania zatrudnienia ma również co czwarta firma usługowa i 22% firm handlowych, podał Instytut.

„Do końca kwietnia br. redukcji zatrudnienia dokonało 7% badanych przedsiębiorstw, a plany w tym zakresie ma 11% firm. Najczęściej na zwolnienia pracowników decydują się firmy produkcyjne. Już w tym roku 12% dokonało redukcji zatrudnienia, a 14% planuje ją przeprowadzić w kolejnych miesiącach. W innych branżach mniej przedsiębiorców myśli o zwolnieniach pracowników – w budownictwie 8%, w handlu 10%, a w usługach i TSL po 11%” – czytamy dalej.

Brakuje rąk do pracy

PIE ocenia, że „bilans nowych rekrutacji i redukcji zatrudnienia jednoznacznie wskazuje, że polskie przedsiębiorstwa nie planują masowych zwolnień pracowników i mimo rosnących kosztów pracowniczych zamierzają zatrudniać nowych pracowników”.

„Problemem jednak pozostaje niedostępność pracowników – przy niskiej stopie bezrobocia zwiększanie zatrudnienia staje się niejednokrotnie wyzwaniem, z którym boryka się znaczna część przedsiębiorców” – podsumowano.

Źródło: ISBnews