Usługi BNPL powinny być świadczone przez instytucje nadzorowane przez KNF?

Usługi BNPL powinny być świadczone przez instytucje nadzorowane przez KNF?
Fot. stock.adobe.com / Tierney
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Usługi odroczonej płatności (buy now pay later, BNPL) powinny być świadczone w Polsce w reżimie kredytu konsumenckiego przez instytucje podlegające nadzorowi KNF i należy zwalczać wszelkie próby arbitrażu regulacyjnego w tym zakresie - uważają pracownicy Departamentu Systemu Płatniczego NBP Paweł Pisany i Tomasz Gromek o czym piszą w Obserwatorze Finansowym.

„Warto zadbać, aby usługi BNPL były świadczone w Polsce w reżimie kredytu konsumenckiego przez instytucje podlegające (od 2024 r., zgodnie z ustawą antylichwiarską) nadzorowi KNF.

Należy zwalczać wszelkie próby arbitrażu regulacyjnego w tym zakresie. Ponadto regulator i nadzorca w swojej praktyce musi brać pod uwagę specyfikę BNPL oraz ryzyka o charakterze społecznym (pętla zadłużeniowa, ryzyka dla prywatności czy też kwestia etycznego wykorzystania danych w szerokim kontekście)” – napisali pracownicy Narodowego Banku Polskiego (NBP) w artykule dla Obserwatora Finansowego.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Płatności odroczone | Dawka przypominająca

Usługa BNPL jako kredyt konsumencki?

„Jeśli spojrzeć na istotę i mechanizm BNPL, to można nawet bronić tezy, iż powinien on stać się kwalifikowaną formą kredytu konsumenckiego z dodatkowymi, specyficznymi wymogami (dostosowanymi do innowacyjnych kanałów dystrybucji na odległość), lecz w żadnym razie wymogi te nie powinny być łagodniejsze niż w przypadku tradycyjnego kredytu konsumenckiego” – dodano.

Czytaj także: Czy warto wprowadzić w swoim sklepie płatności BNPL?

BNPL a rynek niebankowego kredytu konsumenckiego

Autorzy przytaczają opracowania organizacji branżowych (obejmujące jedynie część segmentu BNPL, dobrowolnie raportującą skalę działalności) oraz Allegro (czołowej platformy e-commerce rozwijającej w Polsce usługi BNPL), które sugerują, że całkowita wartość finansowania uzyskanego przez konsumentów w ramach szeroko rozumianego BNPL mogła sięgnąć w Polsce w 2022 r. 6 mld zł.

„BNPL jest obecnie kluczowym zjawiskiem kształtującym rynek niebankowego kredytu konsumenckiego w Polsce” – napisano.

Pod artykułem wskazano, że Autorzy wyrażają własne opinie, a nie oficjalne stanowisko NBP.

Czytaj także: Buy now, pay later zagrożone projektem nowej ustawy?

Źródło: PAP BIZNES