UniCredit na zakupach w Europie Środkowo-Wschodniej

UniCredit na zakupach w Europie Środkowo-Wschodniej
Fot. Stock.adobe.com / Arcansél
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Włoska grupa bankowa UniCredit złożyła ofertę Greckiemu Funduszowi Stabilności Finansowej (HFSF), który zamierza rozpocząć jesienią sprzedaż posiadanych akcji banków. Byłaby to pierwsza inwestycja dużego europejskiego banku w Grecji od czasu kryzysu finansowego, który doprowadził do chaosu sektora bankowego w tym kraju. Fundusz HFSF został utworzony podczas kryzysu zadłużeniowego i z jego środków dokapitalizowano banki będące w trudnej sytuacji.

Grecja przyciąga obecnie znaczne inwestycje w związku ze stabilizacją jej gospodarki, która skłoniła agencję S&P Global do podniesienia w piątek 20 października ‘23 ratingu kraju do poziomu inwestycyjnego.

HFSF oznajmił, że wkrótce przeanalizuje propozycję UniCredit. W przypadku niepowodzenia tej oferty UniCredit kupi na rynku 5% greckiego banku Alpha.

Włosi przejmą też 90% udziałów w rumuńskim Alpha Banku, stając się w ten sposób trzecią największą grupą bankową w tym kraju.

Czytaj także: Fitch Ratings pozytywnie ocenia największe europejskie banki

Kryzys to przeszłość – nowe inwestycje UniCredit

UniCredit jest jedną z największych grup bankowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Posiada kontrolne pakiety w bankach w Niemczech, Austrii, Chorwacji i Rumunii.

Do grupy należy też AO UniCredit Bank z siedzibą w Moskwie. Inwestorzy zagraniczni mają trudności z wycofaniem się z Rosji, gdyż to władze rosyjskie wskazują, komu mają sprzedać posiadane udziały.

Nowe inwestycje UniCredit dowodzą, że największy włoski bank wydobył się z kryzysu, w którym był pogrążony przed ośmiu laty. W lipcu 2015 roku Europejski Nadzór Bankowy (European Banking Authority) stwierdził, że UniCredit, jest jednym z najbardziej zagrożonych banków europejskich. Nadzór odkrył, że niedobór kapitałów w Banku wynosi 9 mld euro.

Bank działał wówczas w 17 krajach, w tym w Polsce, gdzie był głównym udziałowcem drugiego największego Banku Pekao SA. Konieczna była restrukturyzacja, cięcia kosztów i zwolnienia. W 2016 roku włoska grupa zaoferowała do sprzedaży akcje polskiego banku za kwotę 3,5 mld euro. Akcje zostały zakupione przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń i Polski Fundusz Rozwoju.

Czytaj także: Parę uwag na tle bardzo dobrych wyników globalnego sektora bankowego

Nowa strategia Andre Orcela

Od stycznia 2021 r. grupą UniCredit kieruje Andre Orcel, który zastąpił na stanowisku dyrektora wykonawczego Pierre’a Mustiera.

We wrześniu ‘23 Andre Orcel powiedział na konferencji bankowej, że będzie szukał możliwości rozszerzenia obecności UniCredit na kluczowych rynkach, na których jest już obecny w mniejszej skali.

60-letni Andre Orcel ma wieloletnie doświadczenie w pracy na kierowniczych stanowiskach w bankach. Wcześniej pełnił funkcję prezesa UBS Investment Bank. Jest osobą kontrowersyjną, choć szanowaną w środowisku bankowców.

Został uznany za menedżera odnoszącego jedne z największych sukcesów wśród bankierów inwestycyjnych. Był też krytykowany za twardy styl zarządzania i zmuszanie podwładnych do nadmiernej pracy.

Czytaj także: Rok 2022 rekordowy dla sektora bankowego w całej Europie

Witold Gadomski
Witold Gadomski, publicysta ekonomiczny, od ponad 20 lat pracujący w Gazecie Wyborczej. Autor książki o Leszku Balcerowiczu, współautor Kapitalizm. Fakty i iluzje. Od 2020 roku współpracuje z portalem BANK.pl.
Źródło: BANK.pl