Udział Ukraińców w polskim PKB ’23 wyniósł od 0,7 proc. do 1,1 proc. – Deloitte

Udział Ukraińców w polskim PKB ’23 wyniósł od 0,7 proc. do 1,1 proc. – Deloitte
Fot. stock.adobe.com / Anton
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W 2023 roku udział Ukraińców w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 proc. do 1,1 proc., wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła - wynika z analizy Deloitte dla UNHCR, Agencji ONZ ds. Uchodźców.

Uchodźcy z Ukrainy w ciągu ostatnich dwóch lat wnieśli znaczący wkład w polską gospodarkę – wskazano w opublikowanej we wtorek (5.03.2024) informacji na temat „Analizy wpływu uchodźców z Ukrainy na gospodarkę Polski”, przygotowanej przez Deloitte dla UNHCR.

Oszacowano, że w 2023 roku udział Ukraińców w polskim Produkcie Krajowym Brutto wyniósł od 0,7 proc. do 1,1 proc. Eksperci spodziewają się, że wielkość tego udziału prawdopodobnie będzie nadal rosła.

W Polsce pracuje obecnie od 225 tys. do 350 tys. Ukraińców

Eksperci zauważyli, że pozytywny wpływ uchodźców z Ukrainy na gospodarkę był możliwy poprzez sprawne włączenie ich w rynek pracy. Zwrócono uwagę, że pomimo psychicznych obciążeń związanych z wojną w ich kraju i ciążących na nich obowiązków rodzinnych, wielu uchodźców w ciągu kilku miesięcy znalazło w Polsce zatrudnienie lub założyło firmy.

Tym samym wsparli kasę publiczną swoimi podatkami i składkami na ubezpieczenie społeczne, zamiast żyć z pomocy humanitarnej lub swoich oszczędności. Zaznaczono, że w Polsce pracuje obecnie od 225 tys. do 350 tys. uchodźców z Ukrainy.

Czytaj także: Bankowość i Finanse | Uchodźcy | Imigracja pomaga naszej gospodarce?

Wsparcie dla uchodźców miało wpływ na polską gospodarkę

„Polska przywitała ukraińskich uchodźców uciekających przed wojną i brutalnością z otwartymi ramionami, wykazując się bezprzykładną solidarnością” – powiedział, cytowany w informacji, przedstawiciel UNHCR w Polsce Kevin J. Allen.

Dodał, że badanie pokazuje, iż wspieranie uchodźców było korzystne także dla biznesu i polskiej gospodarki – dostali oni szansę na podjęcie pracy i udział w handlu.

„Chociaż większość uchodźców chce wrócić do Ukrainy, ich włączenie ekonomiczne w krajach przyjmujących przyczynia się do tego, że ten powrót będzie lepiej przygotowany i umożliwi uchodźcom budowanie i ochronę swojego majątku oraz wzmocni ich samodzielność” – ocenił Kevin J. Allen.

Czytaj także: GUS: 999 tys. cudzoziemców, w tym 691,6 tys. Ukraińców wykonywało pracę w Polsce na koniec sierpnia ‘23

1 mln Ukraińców w Polsce z tzw. ochroną czasową

Partnerka w Deloitte Julia Patorska zaznaczyła, że chociaż pomoc finansowa udzielana przez państwo i organizacje humanitarne była i nadal jest kluczowa, szczególnie dla rodzin, które najbardziej potrzebują wsparcia, obecnie stanowi ona zaledwie ułamek dochodów uchodźców.

„Jak wynika z szacunków Deloitte sporządzonych na podstawie danych UNHCR, w sierpniu 2023 roku pomoc finansowa stanowiła zaledwie 5 proc. zasobów uchodźców, podczas gdy 80 proc. pochodziło z pracy” – poinformowała.

W publikacji zauważono, że w Polsce blisko milion uchodźców z Ukrainy jest objętych tak zwaną ochroną tymczasową. Większość to kobiety i dzieci. Wielu uchodźców ma szczególne potrzeby i dlatego wymaga zwiększonego wsparcia.

Wskazano, że w niemal połowie wszystkich gospodarstw domowych uchodźców jest osoba przewlekle chora, a w około 10 procentach jest przynajmniej jedna osoba z niepełnosprawnością.

„Włączenie ekonomiczne jest kluczowe dla lepszej ochrony uchodźców i odblokowania dostępnych dla nich rozwiązań” – podkreślono.

Czytaj także: Ukraińcy chcą zostać w Polsce, powstało 20 tys. firm z ukraińskim kapitałem

Źródło: PAP BIZNES