Test warunków skrajnych ujawnia ryzyko zielonej transformacji dla stabilności europejskich banków
Test warunków skrajnych obejmował cały system finansowy – 110 banków, a także ubezpieczycieli, fundusze inwestycyjne i emerytalne. Ocenił wpływ trzech różnych scenariuszy ryzyka klimatycznego w okresie ośmiu lat (2022–2030).
Ryzyko to wynikać będzie ze skutków realizacji unijnego pakietu „Fit for 55”, którego celem jest zwiększenie inwestycji w zielone technologie w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o ponad połowę do 2030 roku (w porównaniu z poziomami z 1990 roku) i osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku.
Czytaj także: Bankowość i Finanse | Ochrona Środowiska | Banki zapewniają finansowanie zielonych inwestycji
EBC testuje banki wobec zielonej transformacji
Testy zostały przeprowadzone przez Europejski Bank Centralny i organy nadzorcze UE, w tym Europejski Urząd Nadzoru Bankowego.
Wyniki opublikowane w tym tygodniu pokazują, że portfele kredytów korporacyjnych banków, które mają dużą ekspozycję na sektory silnie zanieczyszczające środowisko — takie jak górnictwo i transport — w warunkach skrajnych poniosą znaczne straty.
Połowa strat finansowych może być skoncentrowana w garstce ośmiu dużych, systemowo ważnych banków UE.
W scenariuszu bazowym pakiet klimatyczny UE Fit for 55 będzie wprowadzany w sytuacji gospodarczej przewidywanej w bieżących prognozach ekonomicznych, bez uwzględniania poważnych wstrząsów makroekonomicznych.
Czytaj także: Nauka i Edukacja Ekonomiczna | Raport PAB-WIB | Polskie banki na wyboistej drodze do zrównoważonego rozwoju
Brązowe aktywa (run-on-brown) największym zagrożeniem
Największe straty finansowe banki poniosłyby, gdyby zrealizował się scenariusz nagłego wycofania się inwestorów z aktywów związanych z wysoką emisją dwutlenku węgla, czyli tzw. brązowych aktywów (run-on-brown), połączony ze znacznym pogorszeniem się warunków makroekonomicznych.
Zjawisko run-on-brown można by porównać z kryzysem kredytów subprime, gdy nagłe wycofanie się z inwestycji w aktywa o wysokim ryzyku doprowadziło do destabilizacji rynków finansowych. W tym scenariuszu straty finansowe banków wyniosły łącznie 630 mld euro.
Duże straty ponieśliby także ubezpieczyciele i fundusze emerytalne. W najbardziej niekorzystnym scenariuszu wartość ich inwestycji spadłaby odpowiednio o prawie 19% (1,2 mld euro) i 22% (379 mld euro). Straty w tych sektorach wynikałyby ze wzrostu stóp swapowych (stopa zamiany zmiennej stopy procentowej opartej na WIBOR na stałą stopę) i spreadów kredytowych.
W odpowiedzi na ustalenia testu warunków skrajnych EBC i organy nadzorcze UE wezwały do „skoordynowanego podejścia politycznego” do finansowania zielonej transformacji i wezwały instytucje finansowe do uwzględnienia ryzyka klimatycznego w zarządzaniu ryzykiem w „kompleksowy i terminowy sposób”.