Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie nowelizacji rozporządzenia eIDAS

Stanowisko Parlamentu Europejskiego w sprawie nowelizacji rozporządzenia eIDAS
Fot. stock.adobe.com / THAWEERAT
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W dniu 29 lutego 2024 r. Parlament Europejski przyjął stanowisko w sprawie nowelizacji rozporządzenia w sprawie identyfikacji elektronicznej i usług zaufania w odniesieniu do transakcji elektronicznych na rynku wewnętrznym (eIDAS).

Procedowana legislacja wprowadza prawne ramy funkcjonowania europejskich portfeli tożsamości cyfrowej (ang. European Digital Identity Wallet; EDIW). Portfel tożsamości cyfrowej ma umożliwić użytkownikom elektroniczne identyfikowanie się i uwierzytelnianie nie tylko w trybie online, ale również w interakcjach tradycyjnych (offline).

EDIW ma być uznawany jako element SCA (ang. Strong Customer Authentication) m.in. w bankowości i usługach finansowych w przypadku, gdy SCA jest wymagane przez prawo krajowe, UE lub przez umowę.

Czytaj także: Usługi potwierdzania tożsamości cyfrowej w Polsce zaawansowane, ale Polacy niewiele o nich wiedzą

Co ułatwi fakultatywny EDIW?

Korzystanie z EDIW będzie możliwe nie tylko do uwierzytelniania i uzyskiwania dostępu do publicznych i prywatnych usług, ale również do przechowywania, udostępniania i elektronicznego podpisywania dokumentów.

EDIW przewiduje również funkcjonalność pulpitu prywatności, który będzie zapewniać użytkownikom pełną kontrolę nad danymi osobowymi, w tym będzie przewidywać możliwość złożenia żądania usunięcia danych osobowych zgodnie z RODO.

Korzystanie z EDIW ma być całkowicie fakultatywne.

Czytaj także: Digital Gateways zapewni lepszą weryfikację tożsamości dzięki współpracy z Mastercard

Nowelizacja eIDAS a rozliczalność i identyfikowalność

Zgodnie ze stanowiskiem Parlamentu Europejskiego, nowelizacja eIDAS ma również wprowadzać portfel open-source, aby zachęcić do przejrzystości, innowacji i zwiększyć bezpieczeństwo.

Ustanowiono również rygorystyczne zasady rejestracji i nadzoru nad zaangażowanymi podmiotami, aby zapewnić rozliczalność i identyfikowalność.

Parlament Europejski przegłosował nowelizację eIDAS.

W następnym kroku, nowelizacja musi zostać zatwierdzona przez Radę UE.

Czytaj także: Raport Specjalny | Bezpieczny Bank | Fałszywe alter ego

Źródło: Parlament Europejski