Parlament Europejski zatwierdził zmianę unijnych przepisów regulujących sektor ubezpieczeń

Parlament Europejski zatwierdził zmianę unijnych przepisów regulujących sektor ubezpieczeń
Fot. stock.adobe.com/Grecaud Paul
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Eurodeputowani zatwierdzili reformę przepisów dotyczących firm ubezpieczeniowych - dyrektywa Solvency II - oraz przepisy o działaniach naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do ubezpieczeń (IRRD).

Głównym celem reformy dyrektywy Solvency II jest wzmocnienie wkładu europejskich ubezpieczycieli w finansowanie ożywienia gospodarczego, postęp w budowie unii rynków kapitałowych i kierowanie środków na Europejski Zielony Ład.

Szacuje się, że zmiany przepisów mogłyby pozwolić sektorowi ubezpieczeniowemu na zainwestowanie w gospodarkę kolejnych 100 miliardów euro, co stanowi około 0,6% PKB UE. 

Nowe przepisy umożliwią spółkom prowadzącym działalność ubezpieczeniową uwolnienie części środków, które zgodnie z aktualnym stanem prawnym muszą być trzymane w rezerwie.

IRRD

Celem dyrektywy w sprawie działań naprawczych oraz restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji w odniesieniu do ubezpieczeń (IRRD) jest zadbanie o to, aby ubezpieczyciele i właściwe organy w UE byli lepiej przygotowani na poważne trudności finansowe i mogli podjąć wystarczająco wczesne i szybkie działania w sytuacji kryzysowej, w tym ponad granicami.

Chodzi o ochronę ubezpieczających, a zarazem o zminimalizowanie skutków odczuwanych przez gospodarkę i system finansowy oraz o ograniczenie ewentualnego korzystania z pieniędzy podatników.

Czytaj także: MEPs approve update of EU rules regulating the insurance sector>>>

Źródło: Parlament Europejski