Spór o kształt programu Bezpieczny Kredyt 2% w kolejnych latach
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, który zakłada zwiększenie środków przeznaczonych na dopłaty do kredytu do 16,1 mld zł z 11,3 mld zł planowanych obecnie na lata 2024-2032, poinformowała rozwoju i technologii Marlena Maląg.
„Dyskutowaliśmy o projekcie, który nazywa się Kredyt 2 proc. (…). Ponieważ cieszy się on powodzeniem zdecydowaliśmy powiększyć finansowanie projektu. (…) Popyt jest ogromny.
(…) Staramy się, aby popularność tego produktu mogła się spotkać z jego podażą w przyszłym roku.
Stąd decyzje podjęte na Radzie Ministrów, aby kredyt był rozszerzony z punktu widzenia dostępności” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji.
„Informujemy, że wniosków złożonych do tej pory jest ponad 90 tys., a umów podpisanych ponad 40 tys.
Żeby zachować ten progres (…) podjęliśmy decyzję, że zwiększamy budżetowanie, limity w poszczególnych latach.”
Czytaj także: Pieniądze w programie Bezpieczny Kredyt 2% skończą się w tym roku?
Dla kogo i na jakich zasadach kolejna edycja programu Bezpieczny Kredyt 2%
Dr Jacek Furga poproszony przez BANK.pl o komentarz do tej decyzji stwierdził, że w sytuacji kiedy funkcjonowanie rządu Mateusza Morawieckiego może się skończyć za dwa tygodnie podejmowanie decyzji o zwiększeniu finansowania programu jest niepoważne. Tym bardziej, że podwyższenie limitu dofinansowania obciąża budżet w kolejnym roku, za który będzie odpowiadał prawdopodobnie inny niż obecny rząd.
„Stwierdzenie Pana Premiera, że tą decyzją rząd stara się, aby popyt spotkał się z podażą mieszkań w przyszłym roku jest zupełnie nietrafione, bo popyt się już rozminął z podażą w roku bieżącym, w wyniku dofinansowania do tego produktu. Jeśli będzie większe dofinansowanie, to w kolejnym roku rozziew między popytem a podażą mieszkań będzie jeszcze większy.
Głównym problemem tego programu jest jego kruchość, brak stabilności i niepewne perspektywy. Deweloperzy wahają się czy rozpoczynać nowe inwestycje, czy nie. Decyzje w branży deweloperskiej nie polegają na uruchomieniu dzisiaj inwestycji, która jutro będzie w sprzedaży, ale efekt dzisiejszej decyzji jest mierzony w latach. Wszystkie programy mieszkaniowe powinny mieć charakter długoterminowy, a nie akcyjny”.
Pytany o to, czy nowy rząd będzie jego zdaniem chciał kontynuować Bezpieczny Kredyt 2% w tej postaci, jaką teraz proponuje rząd Mateusza Morawieckiego – prezes Centrum AMRON stwierdził, że koalicja, która ma większość w Sejmie nie wie dokładnie jaki jest stan budżetu państwa.
„Po powstaniu nowego rządu i zapoznaniu się ze stanem finansów państwa rządzący będą mogli zastanowić się nad kontynuacją programu, ale na zmienionych zasadach, bo ten program nie preferuje osób najsłabiej sytuowanych.
Powinny być w nim dodatkowe ograniczenia, jeżeli program mam mieć charakter rzeczywiście pomocowy. Jak pokazują informacje płynące od banków – w znacznym stopniu beneficjentami programu Bezpieczny Kredyt 2% nie są ludzie, którzy potrzebują takiej pomocy ze strony państwa”.