Pieniądze w programie Bezpieczny Kredyt 2% skończą się w tym roku?

Pieniądze w programie Bezpieczny Kredyt 2% skończą się w tym roku?
Agnieszka Wachnicka. Źródło: ZBP.
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeśli dotychczasowe tempo zawierania umów o kredyt hipoteczny w ramach rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% utrzyma się, to środki przewidziane w tym programie łącznie na lata 2023-2024 (941 mln zł) mogą wyczerpać się do końca tego roku, szacuje wiceprezes Związku Banków Polskich (ZBP) Agnieszka Wachnicka.

„Według stanu na 23 lipca listopada tego roku złożono 69 326 wniosków w ramach Programu – to jest tydzień do tygodnia wzrost o ponad 2 800 wniosków.

I podpisano 40 801 umów – to jest wzrost tydzień do tygodnia ponad 3 700 umów. Wartość łączna podpisanych umów w ramach programu Bezpieczny Kredyt 2% to jest ponad 16,5 mld zł” – powiedziała Agnieszka Wachnicka podczas telekonferencji prasowej.

Prognoza dopłat, która została opracowana na podstawie tych 40 801 zawartych umów, to jest 745 mln zł, dodała.

Czytaj także: Raport AMRON-SARFiN 3/2023: wyraźne ożywienie rynku kredytów hipotecznych 

Bezpieczny Kredyt 2% – 745 mln zł wykorzystanych z puli 941 mln zł

„Przypomnę, że budżet tego Programu na rok 2023 i 2024 wynosi 941 mln zł i przewidziano w ustawie, że zostanie zawartych w tym i kolejnym roku łącznie 50 000 umów. […]

Mamy 40 000 umów, 745 mln zł już wykorzystanych czy zarezerwowanych z tej puli 941 mln zł, więc wydaje się, że jeśli utrzyma się to tempo zawierania umów, czyli około 3000 – blisko 4 000 umów tygodniowo, to do końca roku jest szansa, że ten budżet po prostu zostanie już wykorzystany” – wskazała wiceprezes.

Jeśli chodzi o średnią kwotę kredytu w ramach Programu, to ona jest dziś nieco wyższa niż średnia kwota kredytu hipotecznego w ogóle udzielanego i wynosi powyżej już 405,5 tys. zł, podała także Agnieszka Wachnicka.

Czytaj także: Czy Bezpieczny Kredyt 2% przyniósł młodym ludziom więcej szkód niż korzyści?

Dotychczas założono ok. 4,5 tys. Kont Mieszkaniowych

Dotychczas w ramach Programu Pierwsze Mieszkanie założono 4 499 Kont Mieszkaniowych, wynika z danych przedstawionych przez wiceprezes Związku Banków Polskich Agnieszkę Wachnicką. Wartość zgromadzonych środków wyniosła 19,2 mln zł.

„Jeśli chodzi o drugą nogę tego programu, czyli Konta Mieszkaniowe, to mamy na 23 listopada 4 499 sztuk. W ciągu tygodnia przybyło nam tylko 94.

Łączna kwota zgromadzonych środków na kontach mieszkaniowych to jest około 19 mln zł, średnio 4 267 zł” – powiedziała Agnieszka Wachnicka podczas telekonferencji prasowej.

Czytaj także: 5% Polaków zamierza skorzystać z oferty Bezpieczny Kredyt 2% do końca w 2023 roku

***

Konto mieszkaniowe to produkt przeznaczony dla osób, które w dniu otwarcia rachunku mają co najmniej 13 lat i nie ukończyły 45 lat. Nie mogą być również właścicielem domu lub mieszkania, z wyłączeniem sytuacji opisanych w ustawie regulującej zasady prowadzenia kont mieszkaniowych.

Konieczne jest dokonywanie na to konto comiesięcznych wpłat, nie niższych niż 500 zł oraz nie wyższych niż 2 tys. zł. Dopuszczalny jest brak jednej wpłaty w trakcie roku kalendarzowego, w dowolnie wybranym przez klienta miesiącu. Maksymalny okres prowadzenia konta to 10 lat.

Program Bezpieczny Kredyt 2% dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie obowiązuje od lipca. Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Źródło: ISBnews