Samorządy emitentem obligacji 30-letnich?

Samorządy emitentem obligacji 30-letnich?
Robert Sochacki | Foto: T. Kulesza
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Robert Sochacki, wiceprezes zarządu Banku Pekao S.A. w kuluarach Forum Bankowo-Samorządowego mówił, że ciekawą propozycją dla JST oraz dla inwestorów byłoby wprowadzenie na polski rynek obligacji o tenorach kilkudziesięciu lat.

„Już w tej chwili, w przypadku bardziej rozwiniętych gospodarek, są emitowane obligacje na okres właśnie kilkudziesięciu lat” – wskazywał Robert Sochacki.

Dodał, że często taki jest horyzont inwestycji samorządów. Jeżeli uda się znaleźć inwestorów, którzy będą chcieli kupić instrumenty o tak odległym terminie zapadalności, to pojawienie się obligacji samorządowych np. 30-letnich jest realne.

Jego zdaniem warto się zastanowić czy tego typu finansowanie JST da się ustrukturyzować w taki sposób, żeby było atrakcyjne dla nabywców wieloletnich obligacji samorządowych. Ważne jest także ustalenie sposobów zabezpieczenia tego typu papierów wartościowych i określenie, kto będzie ich nabywcą.

„W przypadku samorządów – emitentów mogą istnieć grupy mieszkańców danego miasta czy danej gminy zainteresowanych powstaniem konkretnej inwestycji. Jest bardzo możliwe, że te osoby będą chciały ją sfinansować i późnej przez lata z niej korzystać” – powiedział.

Czytaj także: Forum Bankowo-Samorządowe 2024: synergia finansów, innowacji i zrównoważonego rozwoju

Więcej Polaków chce oszczędzać długoterminowo

Robert Sochacki zauważył, że w społeczeństwie rośnie świadomość konieczności długoterminowego oszczędzania i inwestowania, w tym także na emeryturę.

Mówił również o funduszach inwestycyjnych, które w ramach IKZE i IKE mogłyby promować takie inwestycje.

Wskazał, że kapitałowe IKZE prowadzone przez domy maklerskie są najszybciej rosnącymi instrumentami tego typu.

Jego zdaniem inwestorzy, którzy w ramach IKZE czy IKE głównie inwestują w akcje, chętnie uzupełniliby swoje portfele długoterminowymi obligacjami samorządowymi.

Czytaj także: Finansowanie dla JST – samorządy mają w czym wybierać

Wiarygodność samorządów

Robert Sochacki zgodził się z opinią, że samorządy podobnie jak Skarb Państwa są wiarygodnym emitentem obligacji i ich bankructwo jest mało prawdopodobne.

Tym niemniej inwestorzy są przyzwyczajeni do tego, że inwestowanie w tego typu papiery wartościowe wiąże się z pewnym ryzykiem, ale za to ryzyko otrzymują wyższe wynagrodzenie. Poza tym doświadczeni inwestorzy odpowiednio dywersyfikują swoje inwestycje, aby obniżyć ryzyko.

Polski rynek kapitałowy staję się coraz bardziej podobny do rynków w krajach wyżej rozwiniętych, uważa Robert Sochacki. Przypuszcza, że nasz rynek poradziłby sobie z pojawieniem się długoterminowych obligacji samorządowych.

„Byłbym za tym, aby co najmniej przetestować tego typu instrumenty” – stwierdził.

W opinii naszego rozmówcy wprowadzone od 2025 roku zmiany w przepisach o dochodach podatkowych samorządów idą w dobrym kierunku. Zwiększają wiarygodność samorządów i stabilizują ich przychody.

„To ułatwia bankom analizowanie sytuacji samorządów, co sprzyja podejmowaniu pozytywnych decyzji o finansowani JST” – podkreślił wiceprezes Banku Pekao.

Czytaj także: Forum Bankowo-Samorządowe 2024 o Roku Edukacji Ekonomicznej i finansowaniu transformacji energetycznej Polski

Źródło: BANK.pl