Rynek Pracy Specjalistów 2019: bankowość w czołówce branż rekrutujących

Rynek Pracy Specjalistów 2019: bankowość w czołówce branż rekrutujących
Fot. stock.adobe.com/Photographee.eu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W I kwartale 2019 firmy zamieściły na Pracuj.pl 152 576 ofert zatrudnienia - o 4% więcej, niż przed rokiem. Rekrutacja online cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem - mimo prognoz części ekspertów, dotyczących mniejszej aktywności pracodawców w zakresie zatrudnienia.

W I kwartale 2019 roku w czołówce branż rekrutujących znalazł się sektor bankowo-finansowy #banki #rekrutacja

Oferty: kolejny stabilny wzrost

W pierwszym kwartale 2019 roku liczba ofert na Pracuj.pl ponownie osiągnęła historyczny pułap. Po raz pierwszy pracodawcy zamieścili na początku roku ponad 150 000 ogłoszeń. Wzrost liczby ofert wyniósł 4% i był nieco mniejszy, niż przed rokiem (6,2%). Dane pokazują, że na rynku rekrutacji online na początku roku nie było widać wyraźnych symptomów spowolnienia gospodarczego, prognozowanych przez część ekspertów.

Warto zwrócić uwagę na wyraźnie największą aktywność pracodawców w pierwszym miesiącu roku. W styczniu zamieszczonych zostało 37% ogłoszeń z całego kwartału. Dane te dają argumenty na potwierdzenie tezy, że początek roku jest okresem szczególnie intensywnych działań rekrutacyjnych części firm – m.in. dzięki wdrażaniu nowych strategii kadrowych czy uwolnieniu dodatkowych budżetów na rekrutację.

Specjalizacje: liderzy wciąż silni

Blisko co trzecie ogłoszenie (30%) na Pracuj.pl w I kwartale 2019 roku dotyczyło specjalistów ds. handlu i sprzedaży – podobnie, jak w minionych latach była to najpopularniejsza grupa pracowników. Jednocześnie jednak udział sprzedawców i handlowców w ogólnej liczbie ofert spadł o 3,6% rok do roku – co może mieć związek z krokami części pracodawców podjętymi w związku z regulacjami wprowadzonymi w 2018 roku, m.in. z zakazem handlu w niedzielę.

W I kwartale 2019 pracodawcy aktywnie poszukiwali także specjalistów od obsługi klienta (22%). To jedna z najbardziej stabilnych specjalizacji pod względem zainteresowania pracodawców – od kilku lat dotyczy jej około 1/5 ofert na portalu. W sekcji „W centrum uwagi” przyglądamy się tej specjalizacji bardziej szczegółowo.

Trzecią najpopularniejszą grupę stanowili eksperci ds. IT (15% ofert). Dużym zainteresowaniem cieszyli się także finansiści (13%), inżynierowie (11%) i logistycy (8%). Ta ostatnia grupa specjalistów odnotowała także największy wzrost liczby zamieszczanych ofert w stosunku do ubiegłego roku – o 17%.

Podobnie jak w kilku ostatnich kwartałach, znacząco wzrosła liczba ogłoszeń kierowanych do pracowników fizycznych (niezależnie od specjalizacji). Łącznie kierowane było do nich 13% ogłoszeń w I kwartale 2019 roku.

Branże: bankowość, handel i produkcja na czele

W I kwartale 2019 w czołówce branż rekrutujących na Pracuj.pl znalazło się kilka, które generowały podobną liczbę ofert. Najwięcej ogłoszeń pochodziło z branży bankowo-finansowej (10%), niemal tyle samo – z branży handlu detalicznego / sprzedaży B2C (10%). Tuż za nimi uplasowała się produkcja FMCG (9%). Aktywnie rekrutowały także firmy o profilu handel / sprzedaż B2B oraz pracodawcy IT (po 7%).

Czytaj także: Ile zarabia się w bankach? Aktualne stawki wynagrodzeń w bankowości

Co ciekawe sektor bankowy także zwalania dużo pracowników. Ostatnio zwolnienia grupowe zapowiedział Pekao SA.

Czytaj także: Będą zwolnienia grupowe w Banku Pekao. Ilu pracowników straci pracę?

Czytaj także: Banki chudną – zwalniają pracowników, zamykają oddziały

Województwa: gdzie najwięcej ofert na mieszkańca?

Wśród województw liderem niezmiennie pozostaje województwo mazowieckie – pochodziło z niego niemal co czwarte ogłoszenie opublikowane w I kwartale 2019. Drugie miejsce zajęło województwo dolnośląskie (10,4%), a trzecie – ex aequo śląskie i małopolskie (oba po 9,4%). Niewiele mniej ofert dostępnych było w woj. wielkopolskim (8,6%).

Co jednak ciekawe, duża liczba ofert nie zawsze jest równoznaczna równie dużemu wyborowi ofert dla każdego mieszkańca. Czołówka województw pod względem liczby ogłoszeń różni się od czołówki dysponujących największą liczbą ofert na 1000 mieszkańców. Liderami są pod tym względem nadal woj. mazowieckie (6,9 ofert) i dolnośląskie (5,5), ale na trzecim miejscu uplasowało się pomorskie (4,5) – nieobecne w top 5 pod względem ogólnej liczby ofert.

Źródło: Pracuj.pl