Resort rolnictwa ocenia wpływ banków spółdzielczych na rozwój społeczności lokalnych
„Banki spółdzielcze w ostatnich 20 latach odegrały kluczową rolę w zapewnieniu finansowania w tej części wkładów własnych w ramach zarówno środków ze Wspólnej Polityki Rolnej, ale również w ramach inwestycji realizowanych samodzielnie przez inwestorów, w tym inwestorów z sektora rolno-spożywczego i rolników indywidualnych” – mówił Adam Nowak.
Zdecydowało o tym szereg zalet banków spółdzielczych. Są to: znajomość rynku lokalnego, rozproszona sieć banków i ich oddziałów, proaktywna postawa wobec rolników i lokalnych przedsiębiorców – wskazywał wiceminister w resorcie rolnictwa i rozwoju wsi.
Czytaj także: Debata FLBS 2024 o przyszłości i wspólnych działaniach w bankowości spółdzielczej
Sukces polskiego rolnictwa wspierany przez banki spółdzielcze
„Polski sektor rolno-spożywczy dziesięciokrotnie zwiększył produkcję w okresie 20 lat od 5,2 miliarda euro wartości sprzedaży w roku 2004, do ponad 52 miliardów obecnie. Ten rozwój był możliwy dzięki inwestycjom, w tym inwestycjom, dla których konieczną część finansowania gwarantowały banki spółdzielcze”- mówił.
Odnosząc się do dwuletniego opóźnienia w uruchomieniu środków z Krajowego Planu Odbudowy i środków z obecnej unijnej perspektywy finansowej oraz konieczność przeprowadzenie transformacji energetycznej w Polsce – stwierdził:
„To jest też kolejna szansa dla bankowości spółdzielczej do spełnienia ważnej roli w rozwoju kraju, a zarazem bardzo duże wyzwanie dla banków lokalnych i dla całej naszej gospodarki, żeby skutecznie wykorzystać środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności, bo przecież gospodarka europejska i gospodarka Polska nadwyrężona po Covidzie-19 i po rosyjskiej inwazji na Ukrainę potrzebują odpowiednich stymulatorów finansowych. Myślę, że środki z KPO, odpowiednio wsparte w części krajowej finansowaniem w części pochodzącym z banków spółdzielczym, mogą służyć rozwojowi polskiej gospodarki”.
Czytaj także: Jak zwiększyć akcję kredytową banków spółdzielczych?
Zielona transformacja z udziałem bankowości lokalnej
W tym kontekście Adam Nowak mówił również o utrzymaniu konkurencyjności polskiej gospodarki i o działaniach w celu obniżenia cen energii, o zielonej transformacji energetycznej.
Wskazywał na możliwości rozwoju energetyki odnawialnej przez rolników indywidualnych, a także przez mniejsze samorządy. Podkreślił znaczenie spółdzielni energetycznych. Wszystkie te inicjatywy w sposób naturalny znajdą finansowanie w bankach lokalnych.
Zauważył też, że banki spółdzielcze będą mogły dostarczać dobre finansowanie na odbudowę gospodarstw rolnych i przedsiębiorstw w południowej części Polski po klęsce powodzi.