Raport specjalny: Windykacja w czasach kryzysu

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Rynek zarządzania wierzytelnościami zmienia się w ostatnim okresie bardzo dynamicznie. Dzieje się tak nie tylko za sprawą wyspecjalizowanych firm windykacyjnych, ale także dzięki działaniom wierzycieli. Są coraz bardziej świadomi roli, jaką pełnią narzędzia służące utrzymywaniu płynności finansowej i odzyskiwaniu należności. Gdy gospodarka zmaga się z trudnościami, rola zarządzania wierzytelnościami jest nie do przecenienia, a rynek wymusza tworzenie nowych, coraz skuteczniejszych rozwiązań.

Piotr Didenkow

Generalne zasady funkcjonowania rynku wierzytelności w Polsce nie różnią się od tych na rynkach krajów rozwiniętych. Z usług firm windykacyjnych korzystają przede wszystkim banki i operatorzy telekomunikacyjni. W zakresie kredytów normalnych i nieregularnych, firmy windykacyjne oferują swoim klientom usługi oparte na wynagrodzeniu prowizyjnym (outsourcing, windykacja na zlecenie, usługi specjalne) lub na wykupie portfeli wierzytelności. W outsourcingu mamy do czynienia ze świadczeniem usług na rzecz wierzycieli, polegających m.in. na inicjowaniu kontaktów z klientami, monitoringu bieżących płatności oraz organizowaniu i prowadzeniu centrów rozrachunkowych. Windykacja na zlecenie to przekazanie wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej wykonania poszczególnych działań windykacyjnych.

Fundusze sekurytyzacyjne

Najszybciej rozwijającym się segmentem polskiego rynku są wierzytelności konsumenckie. Menedżerowie firm coraz więcej wiedzą o możliwościach i korzyściach kosztowych wynikających z usług wyspecjalizowanych firm w zakresie obsługi wierzytelności. Jednocześnie zwiększają się możliwości firm świadczących usługi outsourcingu windykacji. Firmy windykacyjne coraz lepiej zarządzają danymi, poprawie uległ przepływ informacji wewnątrz nich i w kontaktach z klientami.

Postęp w jakości świadczonych usług możliwy był dzięki wzrostowi doświadczenia w stosowaniu technik windykacji oraz zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologicznych. Do rozwoju sektora obrotu wierzytelnościami i wzbogacenia rynku usług finansowych przyczynią się też powstające fundusze sekurytyzacyjne. Jeden z pierwszych na rynku będzie zajmował się wykupem nieregularnych wierzytelności bankowych. Transakcje dokonywane z funduszami sekurytyzacyjnymi umożliwiają efektywniejsze przeprowadzenie wykupu wierzytelności i jednocześnie zapewniają bankom korzystniejsze rozwiązania podatkowe.

Po ponad sześciu latach ustawa regulująca działalność biur informacji gospodarczej w końcu doczekała się nowelizacji, zmiany prawa uwzględniają większość postulatów przedsiębiorców, a także zwykłych konsumentów.

Brak tajemnic dla zagranicy

Ogromnym krokiem naprzód ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI