Przewodniczący KNF o ostatnich wyrokach TSUE, o wakacjach kredytowych i o ustawowym rozwiązaniu problemu kredytów walutowych

Przewodniczący KNF o ostatnich wyrokach TSUE, o wakacjach kredytowych i o ustawowym rozwiązaniu problemu kredytów walutowych
Jacek Jastrzębski. Źródło: KNF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Te dwa ostatnie wyroki TSUE, czyli ten wyrok z 7 grudnia i wyrok 14 grudnia ja traktuję jednak w dużym stopniu jako pozostawienie decyzji w rękach sędziów krajowych" - powiedział Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego wywiadzie dla Radia TOK FM odnosząc się do wyroków Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczących roszczeń banków w kwestii odzyskania kapitału w przypadku sporów z posiadaczami kredytów walutowych.

Jak zauważył gość magazynu EKG w mediach w ostatnim czasie każda ze stron sporu ( banki i kancelarie prawne reprezentujące frankowiczów) przedstawia wyroki TSUE jako swoje zwycięstwo.

„Ja nie chcę w tej w tym kontekście i w tym duchu się wypowiadać, ale akurat te dwa wyroki uważam, że nie zamykają tematów tych najbardziej fundamentalnych, zostawiają je w gestii sądu krajowego.” – powiedział Jacek Jastrzębski.

Czytaj także: Stanowisko ZBP w sprawie najnowszego wyroku TSUE: roszczenia banków nie są przedawnione

Zaznaczył przy tym, że w związku z wyrokami TSUE sam fakt pojawiania się w debacie publicznej pytania czy banki będą mogły odzyskać kapitał, czy roszczenie banków o odzyskanie kapitału się przedawniło, pokazuje jak daleko jesteśmy od jakiejkolwiek racjonalności w dyskusjach na ten temat.

Odnosząc się do kwestii tego czy i w jaki sposób powinny być wydłużone wakacje kredytowe przypomniał swoje wielokrotnie przedstawiane stanowisko oraz stanowisko Narodowego Banku Polskiego

„Uważamy, że wszelkie programy wsparcia jeżeli są potrzebne to powinny być kierowane do tych, którzy rzeczywiście potrzebują”.

Czytaj także: Wyrok TSUE pozytywny z punktu widzenia stabilności sektora finansowego w Polsce

Przewodniczący KNF mówił także o ustawowym rozwiązaniu kwestii kredytów frankowych.

„Jestem przekonany, że temat ustawy frankowej będzie jednym z głównym tematów w moich rozmowach z panem premierem czy ministrem finansów, chociażby dlatego, że to główny problem identyfikowany w sektorze bankowym”.

Stwierdził, że KNF dysponuje projektem ustawy, który mógłby być podstawą do dalszych rozmów.

Czytaj także: Prezes ZBP o wyroku TSUE w sprawie C-140/22

Źródło: BANK.pl, Radio Tok FM