Promowanie technologii w sektorze bankowości spółdzielczej, rozstrzygnięcie I edycji Konkursu Spółdzielcza Technologia Roku 2020

Promowanie technologii w sektorze bankowości spółdzielczej, rozstrzygnięcie I edycji Konkursu Spółdzielcza Technologia Roku 2020
Źródło: ZBP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W ramach tegorocznego Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej została zakończona I edycja Konkursu Spółdzielcza Technologia Roku 2020. Pandemia sprawiła, że warunki prowadzenia biznesu uległy daleko idącym przeobrażeniom, nie tylko z powodu ograniczeń sanitarnych czy okresowych lockdownów w gospodarce, ale za sprawą cyfrowej transformacji, jaka stała się udziałem bankowości spółdzielczej.

W tym stanie rzeczy prowadzenie Rankingu NBS Wyróżniające się banki spółdzielcze, wedle tradycyjnych kryteriów, uznaliśmy za niecelowe. Życie nie znosi próżni, stąd w Związku Banków Polskich narodziła się inicjatywa zorganizowania konkursu, mającego za cel:

1. promowanie rozwiązań w obszarze technologii, które są wykorzystywane w bankach spółdzielczych;

2. unowocześnianie potencjału sektora bankowości spółdzielczej w dobie wyzwań technologicznych;

3. promowanie unikalnych rozwiązań, które mogą być wykorzystywane przez banki spółdzielcze w ramach dostępnych technologii i rozwiązań opracowanych przez firmy IT;

4. podnoszenia kompetencji pracowników sektora bankowości spółdzielczej w obszarach wykorzystywanych technologii.

Czytaj także: FORUM TECHNOLOGII BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ 2021: Jakie są konkretne zyski banków spółdzielczych z wprowadzania rozwiązań cyfrowych?

Chcąc uspołecznić proces wyłaniania kandydatów organizatorzy konkursu z Kapitułą Konkursu „Spółdzielcza Technologia Roku 2020” w składzie:

Włodzimierz Kiciński – Wiceprezes Związku Banków Polskich,

Agnieszka Szopa-Maziukiewicz – Wiceprezes Biura Informacji Gospodarczej,

Bartłomiej Nocoń – Dyrektor Zespołu płatności elektronicznych ZBP,

Wojciech Pantkowski – Wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej,

Bartosz Kublik – Przewodniczący Sekcji Banków Spółdzielczych i Banków Zrzeszających,

Paweł Jakubik – Dyrektor ds. Transformacji Cyfrowej w Chmurze, członek Leadership Team w polskim oddziale Microsoft Sp. z o.o.  –

zaprosili  do składania wniosków konkursowych: banki spółdzielcze, banki zrzeszające, firmy IT obsługujące banki spółdzielcze oraz firmy infrastruktury okołobankowej.

Przewidziano trzy kategorie wyróżnień:

Zespoły IT w sektorze bankowości spółdzielczej,

Nowoczesne technologie w bankowości spółdzielczej,

Kompleksowe rozwiązania firm IT dedykowane dla sektora banków spółdzielczych.

Czytaj także: FORUM TECHNOLOGII BANKOWOŚCI SPÓŁDZIELCZEJ 2021: Bankowość spółdzielcza wobec zdalnych wyzwań technologicznych

W ramach ogłoszonego Konkursu napłynęło dziewięć aplikacji konkursowych, z sześciu różnych instytucji i firm.

Kapituła konkursu wskazała na trzy nagrody w trzech kategoriach.

W kategorii Zespoły IT w sektorze bankowości spółdzielczej, Kapituła Konkursu przyznała I. nagrodę dla Banku Spółdzielczego we Wschowie za rozwiązanie – Intranet BS Wschowa, wskazując w uzasadnieniu umiejętność motywowania kompetentnych pracowników dla tworzenia unikalnych rozwiązań  w obszarze IT na rzecz banku w którym pracują.

 W kategorii Kompleksowe rozwiązania firm IT dedykowane dla bankowości spółdzielczej   Kapituła Konkursu wyróżniła rozwiązanie Wspólna Platforma Informatyczna Asseco Poland SA  za  BooX bank ‒ kompleksowe rozwiązanie usług informatycznych w banku (tak hardware, jak i software), poprawiające bezpieczeństwo i efektywność. Kapituła doceniła zwłaszcza formułę stałej opłaty za całość rozwiązań informatycznych dla banku.

W kategorii Nowoczesne technologie w bankowości spółdzielczej ‒ Kapituła Konkursu wskazała na rozwiązanie smartKarta, które jako innowacyjne i unikalne rozwiązanie w bankowości spółdzielczej umożliwiło klientom banków wykorzystywanie kodów QR i aplikacji mobilnej do realizacji bezdotykowych transakcji w bankomatach. Jest to rozwiązanie ZUI Novum Sp. z o.o.

W ramach tegorocznego Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej, Kapituła Konkursu Spółdzielcza Technologia Roku 2020 przyznała dodatkowe dwa wyróżnienia:

dla SGB Banku SA oraz Banku Polskiej Spółdzielczości SA za przygotowanie i wprowadzenie rozwiązań technologicznych, umożliwiających udział banków spółdzielczych w sprawnym wdrażaniu programu Polskiego Funduszu Rozwoju ‒ Tarcza Antykryzysowa w roku 2020.

Należy mieć nadzieję, że rozpoczęta formuła konkursowa, promująca technologie w sektorze bankowości spółdzielczej trwale wpisze się w wydarzenia Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej i przyczyni się do promowania skutecznie działających technologii na rzecz sektora bankowości spółdzielczej.

Czytaj także: Przed FTBS, integracja informatyczna niezbędna przy łączeniu banków spółdzielczych

Technologia w czasach pandemii, baner
Źródło: aleBank.pl
Źródło: aleBank.pl