Program Bezpieczny Kredyt 2% nie wejdzie w życie 1 lipca?

Program Bezpieczny Kredyt 2% nie wejdzie w życie 1 lipca?
Fot. stock.adobe.com / Rochu_2008
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Termin realnego wejścia w życie programu Bezpieczny Kredyt 2% wyznaczony na 1 lipca 2023 roku jest mocno zagrożony, uważa prezes AMRON Jacek Furga.

„Ten termin 1 lipca [wejścia w życie programu 'kredyt 2%’] na dzisiaj wydaje się być terminem mocno zagrożonym” – powiedział Jacek Furga podczas telekonferencji z dziennikarzami.

„Ministerstwo [Rozwoju i Technologii] ogłosiło, że trzy największe polskie banki zadeklarowały gotowość, ale wciąż nie znamy jeszcze warunków współpracy między Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który dysponuje środkami na dopłaty, a bankami, które zadeklarowały uczestnictwo w programie” – dodał.

Czytaj także: AMRON-SARFiN: jest ożywienie na rynku kredytów hipotecznych

Bezpieczny Kredyt 2% – problem z vacatio legis

Prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Tadeusz Białek wyjaśnił, że wdrożenie procedur i dostosowanie systemów bankowych jest skomplikowane, uważa jednak, że kolejne banki dołączą do programu w kolejnych miesiącach.

„Okres vacatio legis został dla tej ustawy ustalony bardzo ambitnie” – powiedział Tadeusz Białek.

Czytaj także: Programy mieszkaniowe kosztują krocie i tylko sztucznie zawyżają popyt?

Atrakcyjny program dla kredytobiorców jeśli spełnią jego warunki

Jacek Furga podkreślił, że jest to program atrakcyjny dla kredytobiorców; szacuje jednak, że w tym roku skorzysta z niego kilka tysięcy osób. Dodał, że widać już na rynku pewien wpływ tego programu.

„O ile w akcji kredytowej nie widzieliśmy jeszcze potencjalnych chętnych do zaciągania bezpiecznego kredytu 2%, to w cenach widzimy ten wzrost.

To efekt tego, że ci, którzy jeszcze tego kredytu 2% nie mają, a liczą, że go dostaną, rezerwują i podpisują umowy rezerwacyjne z deweloperami” – stwierdził Jacek Furga.

Czytaj także: Prezes Centrum AMRON o zmianach w przepisach o listach zastawnych i bankach hipotecznych

***

Program Bezpieczny kredyt 2% dla osób chcących kupić pierwsze mieszkanie zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Obejmuje m.in. dopłaty do rat kredytu mieszkaniowego (różnicy między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%). Dopłaty mają obowiązywać przez 10 lat.

Jak dotychczas, oferowanie kredytów w ramach tego programu od lipca zadeklarowały PKO Bank Polski, Bank Pekao oraz Alior Bank.

Źródło: ISBnews