Prezes ZBP otworzył konferencję Finanse Jutra 2025: Konkurencyjność, Różnorodność, Talenty

Konferencja na stałe wpisała się w kalendarz Związkowych wydarzeń. Jak poinformował dr Tadeusz Białek, wydarzenie zostało też objęte patronatem polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Specjalnie wśród gości specjalnych powitał dr Michelle Harrison, Global CEO w Verian i autorkę badań nad Reykjavik Index oraz Hedwige Nuyens, CEO International Banking Federation i współtwórczynię dyrektywy Women on Boards, co jak stwierdził, jest dowodem na to, że tematy, które poruszane będą na Konferencji, mają też wymiar globalny.
Jak podkreślił prezes ZBP, hasłem przewodnim tegorocznej edycji konferencji jest Konkurencyjność, Różnorodność, Talenty.
– Chcę, by wyraźnie wybrzmiało, że budowanie kultury opartej na różnorodności, równości szans i integracji, nie jest tylko kwestią sprawiedliwości społecznej, ale przynosi namacalne korzyści organizacjom i ma dziś kluczowe znaczenie dla konkurencyjności sektora bankowego — stwierdził dr Tadeusz Białek.
Czytaj także: DEI – banki dwóch prędkości
Finanse Jutra 2025 o dobrych praktykach w sektorze bankowym
Skutecznie zarządzana różnorodność pozwala lepiej wykorzystywać potencjał wszystkich talentów, usprawnia podejmowanie decyzji i wspiera innowacyjność, co prowadzi do lepszych wyników.
Jak podkreślił prezes ZBP, nowoczesna bankowość potrzebuje różnorodności także po to, by zaspokajać potrzeby klientów z różnych grup społecznych i budować reputację banków jako organizacji odpowiedzialnych społecznie, efektywnych i gotowych radzić sobie z wyzwaniami przyszłości.
Dr Tadeusz Białek przypomniał, że w ramach Konferencji zaprezentowane zostaną także aktualne dane z zeszłorocznego raportu sektora „Zarządzanie różnorodnością w bankach komercyjnych”, który odbił się szerokim echem.
Będzie także premiera „Przewodnika dobrych praktyk na rzecz równości szans, włączania i odpowiedzialności społecznej w sektorze bankowym”. Przewodnik ma charakter praktyczny i jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak realnie wdrażać wartości w codzienne funkcjonowanie organizacji, z poszanowaniem jej kontekstu, potrzeb i możliwości.
– Jestem przekonany, że zaprezentowane w tym dokumencie dobre praktyki staną się realnym wsparciem dla tych instytucji, które chcą konsekwentnie łączyć odpowiedzialność społeczną z ambicją budowania organizacji o wysokiej wydajności, a cele biznesowe z wartościami, które budują zaufanie – powiedział dr Tadeusz Białek.
Podkreślił także, że wierzy, iż w centrum nowoczesnych finansów musi się znajdować człowiek, ze swoją unikalną perspektywą, talentami i potrzebami.