Prezes ZBP otwiera Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych
Prezes Związku Banków Polskich wskazał na problemy, które powinny być rozwiązane po to, aby można było jak najszybciej zaspokoić potrzeby mieszkaniowe Polaków.
„Po pierwsze musimy zakończyć spory wokół kredytów frankowych. Do tego trzeba też wrócić do Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Trzeba tu dołożyć być może kilka artykułów czy kilkanaście – o zasadach rozliczania umów, które byłyby unieważniane. Takie zasady pomogłyby w szybszym i łatwiejszym zawieraniu ugód pomiędzy bankami i klientami” – wskazywał Krzysztof Pietraszkiewicz i dodał:
„Druga sprawa, którą trzeba przeciąć na pewno na starcie, to zastopować „wciskanie kitu” – przepraszam za to sformułowanie – o tym, że w WIBOR-ze została zaszyta jakaś pułapka na klientów.”
Czytaj także: Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych: czy państwo ma politykę mieszkaniową?
Do finansowania gospodarki są potrzebne silne kapitałowo banki
W dalszej części swojego wystąpienia Krzysztof Pietraszkiewicz mówił o znaczeniu funduszy własnych banków.
„Nie możemy pozwolić na dalsze tracenie funduszy własnych polskiego sektora bankowego. Myśmy już stracili zdolność zaoferowania około 350 mld złotych kredytów dla gospodarki do chwili obecnej. Kolejne uderzenie w 60-80 czy 100 mld funduszy własnych – to jest kolejna strata kilkuset miliardów w kolejnych latach kredytu dla polskiej gospodarki” – podkreślał prezes ZBP.
„Czy sobie wyobrażamy, jakie to są konsekwencje dla całej gospodarki? Nie tylko dla kredytów konsumenckich, mieszkaniowych – tylko dla całych gospodarki?” – pytał retorycznie.
Rynek mieszkaniowy potrzebuje porozumienia wszystkich interesariuszy
„Zyski banków są po to, żeby systematycznie, odpowiednio do wzrostu PKB wspierać gospodarkę. Chodzi o to aby kapitały banków mogły pracować, mogły wypełniać swoją rolę. My musimy wyedukować wiele osób, uświadomić im jak działa system finansowy” – mówił Krzysztof Pietraszkiewicz.
„Chyba, że idziemy w kierunku państwowej bankowości islamskiej. Jeżeli pójdziemy w kierunku takiej bankowości i zmienimy system gospodarczy, będziemy uważali, że tak powinno to funkcjonować, to wolna droga. Ale trzeba sobie zdawać sobie sprawę jakie są tego konsekwencje” – przestrzegał.
Kończąc swoje wystąpienie wyraził nadzieję, że Kongres Finansowania Nieruchomości Mieszkaniowych będzie nie tylko wydarzeniem podsumowującym sytuację na rynku, ale też będzie okazją do dyskusji o tym, jak osiągnąć porozumienie w kwestii szeroko rozumianej polityki mieszkaniowej.