Autor: MB

wirtualna dłoń w rękawiczce wyłaniająca się z ekranu laptopa, portfel na klawiaturze
Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo: pięć oznak kradzieży danych osobowych

Rachunek za usługę, z której nigdy się nie skorzystało lub przeciwnie, nagła przerwa w otrzymywaniu pokwitowań płatności – sytuacje te zawsze powinny być źródłem niepokoju, jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo. Chociaż zdarza się, że są one wynikiem zwykłego błędu, mogą być także oznaką popełnienia poważnego przestępstwa. Jednym z głównych celów złodziei danych osobowych są informacje dotyczące rachunków bankowych, a podejrzana aktywność na koncie nierzadko świadczy o tym, że doszło do ich kradzieży, podkreślają eksperci Fortinet.

CZYTAJ WIĘCEJ
Dorota Adamczyk członek zarządu ds. operacyjnych w Autenti
Kadry

Dorota Adamczyk awansuje na członka zarządu ds. operacyjnych w Autenti

Autenti przechodzi kluczowe zmiany organizacyjne, aby wzmocnić swoją pozycję lidera na rynku fintech. Jednym z kroków na tej drodze jest awans Doroty Adamczyk, dotychczasowej Director of Planning and Performance in SaaS Sales Operations, na stanowisko członka zarządu ds. operacyjnych. To strategiczne posunięcie, poparte przez Radę Nadzorczą oraz inwestorów, stanowi potwierdzenie uznania dla profesjonalizmu Doroty Adamczyk i jej znaczącego wkładu w rozwój firmy. Jako pierwsza kobieta w zarządzie Autenti, Dorota wnosi unikatowe doświadczenie i perspektywę, które są kluczowe dla dalszego rozwoju naszej obecności na rynku europejskim, poinformowała Firma.

CZYTAJ WIĘCEJ
sylwetki osób z niepełnosprawnościami, dłonie
ESG | Prawo i regulacje

Prezydent RP podpisał ustawę o dostępności produktów i usług, która dotyczy m.in. terminali płatniczych i bankomatów

Prezydent podpisał ustawę o zapewnianiu spełniania wymagań dostępności niektórych produktów i usług przez podmioty gospodarcze, której celem jest implementacja przepisów unijnych w zakresie m.in. dostępności produktów i usług dla wszystkich konsumentów, zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z niepełnosprawnościami, podała Kancelaria Prezydenta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Kadri Simson, komisarz UE ds. energii.
Gospodarka | Multimedia | Z rynku finansowego

Kadri Simson, komisarz UE ds. energii o imporcie LNG z Rosji

Od czasu inwazji na Ukrainę UE nałożyła już 13 pakietów sankcji na Rosję, które mają osłabić jej zdolność do dalszego finansowania wojny. Najdotkliwsze z nich to m.in. sankcje technologiczne czy unijne embargo na import ropy oraz produktów ropopochodnych z Rosji drogą morską. Jednak gaz z tego kierunku, który przed wojną płynął do Europy m.in. gazociągiem Nord Stream, dotąd oficjalnie nie został objęty sankcjami. W opracowywanym 14. pakiecie sankcji prawdopodobnie znajdą się obostrzenia obejmujące handel rosyjskim gazem skroplonym LNG. Będzie to pierwszy raz, kiedy Bruksela uderzy w rosyjski sektor gazowy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Gospodarka

Dynamiczny Indeks Konsumpcji oparty o dane Polski Bezgotówkowej zapowiada umiarkowane pobudzenie wzrostu gospodarczego

Dynamiczny Indeks Konsumpcji w I kwartale 2024 r. wyniósł 50,2 pkt., co oznacza umiarkowane tempo kontynuacji ożywienia w popycie konsumpcyjnym. Na utrzymujące się od końca 2023 roku pobudzenie gospodarcze w Polsce wpływają takie czynniki jak m.in. nastroje konsumentów, w tym podwyżki wynagrodzeń, wzrost płacy minimalnej i świadczeń społecznych czy spadek inflacji. Wszystko to zachęca konsumentów do zakupów, a przed mikroprzedsiębiorcami otwiera szanse na zwiększenie obrotów i pozyskanie nowych klientów, poinformowała FPB.

CZYTAJ WIĘCEJ
woreczki nikotynowe, papierosy
Gospodarka | Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Projekt objęcia saszetek nikotynowych akcyzą od 2025 roku trafił do konsultacji

Projekt zmian w ustawie o podatku akcyzowym, który zakłada objęcie saszetek nikotynowych akcyzą od roku 2025 trafił do konsultacji, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Stawka akcyzy – wedle założeń – ma wynieść w 2025 roku – 100 zł/kg, w 2026 roku – 200 zł/kg, a docelowa w 2027 roku – 300 zł za kg.

CZYTAJ WIĘCEJ
ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz
Z rynku finansowego | Gospodarka | Multimedia

Rząd chce negocjować z Komisją Europejską wydłużenie terminu KPO poza 2026 rok

W związku z prawie trzyletnim opóźnieniem w implementacji Krajowego Planu Odbudowy koalicyjny rząd przeprowadził na początku 2024 roku jego rewizję. Nowa wersja jest już w ok. 80 proc. uzgodniona z Komisją Europejską, a cały ten proces może się zakończyć w wakacje – poinformowała w tym tygodniu ministra funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Jednocześnie rząd planuje rozpocząć z KE negocjacje dotyczące przedłużenia terminu zakończenia KPO, ponieważ czas na wydatkowanie większości środków upływa w 2026 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ
plik banknotów na kartce z kalendarza
Nieruchomości | Prawo i regulacje | Z rynku finansowego

Prezydent podpisał nowelę dot. wydłużenia wakacji kredytowych na 2024 rok

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wsparciu kredytobiorców oraz ustawy o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, które zakładają m.in. wydłużenie tzw. wakacji kredytowych na 2024 rok dla tych, u których rata przekroczy 30% dochodu gospodarstwa domowego, wynika z informacji Kancelarii Prezydenta.

CZYTAJ WIĘCEJ
Brunon Bartkiewicz, prezes zarządu ING Banku Śląskiego
Z rynku finansowego

Grupa ING Banku Śląskiego osiągnęła o 9% wyższy zysk netto r/r w I. kwartale 2024 roku

W pierwszym kwartale 2024 roku skonsolidowany zysk netto Grupy ING Banku Śląskiego wyniósł 993,3 mln zł w porównaniu z 908,7 mln zł przed rokiem, co oznacza wzrost o 9%. Bank kontynuował rozwój działalności zwiększając liczbę klientów oraz transakcyjność. ING Bank Śląski utrzymuje łączny współczynnik kapitałowy na bezpiecznym poziomie 16,95%. Zwrot z kapitału (ROE), po korekcie o MCFH, wyniósł 22%, poinformował Bank.

CZYTAJ WIĘCEJ
wirtualny obraz zaszyfrowanego hasła, laptop
Cyberbezpieczeństwo

Jedno hasło do wszystkiego, czyli…do niczego – ostrzega BIK

Nie dla wszystkich są jasne elementarne zasady korzystania z bezpiecznych haseł. Z najnowszego badania BIK wynika, że co dziesiąty Polak ma jedno wspólne hasło do wszystkich swoich urządzeń, aplikacji i kont internetowych włącznie. – Takie podejście znacznie zwiększa ryzyko naruszenia bezpieczeństwa informacji. W przypadku kradzieży jednego hasła, cyberprzestępcy mogą uzyskać dostęp do wielu kont jednocześnie – mówi Andrzej Karpiński, szef bezpieczeństwa Grupy BIK i podaje praktyczne wskazówki bezpiecznego hasła.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 167