Prezes mBanku o kredytach hipotecznych

Prezes mBanku o kredytach hipotecznych
Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
"Mamy stosunkowo młodych klientów, więc wszelkie formy pomocowe są niewątpliwe dla nich atrakcyjne. Uważamy, że takie formy pomocowe nie tylko wzmacniają pozycję klientów, ale też czynią te portfele mniej ryzykownymi" - mówił Cezary Stypułkowski podczas konferencji prasowej mBanku.

mBank jest zainteresowany udziałem w programie w rządowym „Mieszkanie na start”, który w tym roku zastąpi program „Bezpieczny kredyt 2%” – mówili szefowie mBanku podczas konferencji prasowej poświęconej wynikom banku w IV kwartale 2023 roku.

mBank był pierwszym bankiem bez udziału skarbu państwa, który przystąpił do programu „Bezpieczny kredyt 2%”.

W IV kw. 2023 r. większość sprzedaży kredytów hipotecznych była oparta właśnie o ten program – mówił wiceprezes mBanku Marek Lusztyn.

Sprzedaż kredytów hipotecznych w IV kwartale wyniosła 1 482 mln zł, w tym 892 mln zł stanowił „Bezpieczny kredyt 2%”.

Co dalej z kredytowaniem hipotecznym?

Cezary Stypułkowski prezes mBanku mówił, że ze względu młody wiek większości klientów mBanku, Bezpieczny Kredyt 2% był istotny dla banku i jego klientów. Jego zdaniem konstrukcja Bezpiecznego Kredytu 2% była w miarę bezpieczna dla banków.

Przyznał jednak, że program spowodował wzrost cen mieszkań na rynku co szczególnie odczuli ci klienci, którzy nie kwalifikowali się do programu Bezpieczny Kredyt 2%, a stali przed potrzebą zaciągnięcia kredytu na zakup mieszkania.

Z wypowiedzi prezesa mBanku wynika, że kredyty hipoteczne są w tej chwili dla banków problematycznym biznesem, ze względu na niestabilność przepisów oraz osłabioną moralność płatniczą konsumentów, co jest wynikiem prób podważania dotychczasowych umów kredytowych, zarówno frankowych jak i złotowych.

Nadmienił, że dla sektor bankowy jest zainteresowany pilnym uregulowaniem kwestii kredytowania hipotecznego, tak aby tego typu umowy nie były podważane w przyszłości.

Źródło: BANK.pl