Prezes Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce o korzyściach z obecności banku w chmurze

Prezes Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce o korzyściach z obecności banku w chmurze
Tomasz Łazarski | Foto: P. Zalewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Podczas Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej 2024 (FTBS) rozmawialiśmy z Tomaszem Łazarskim, prezesem zarządu Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce, który od czterech lat działa w chmurze obliczeniowej.

„Jesteśmy zadowoleni z obecności w chmurze. Działamy w niej od 2020 roku. W tym samym roku otrzymałem zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na pełnienie funkcji prezesa Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce” – powiedział Tomasz Łazarski.

Jak przyznał – decyzja o wejściu Banku do chmury miała charakter strategiczny. Jak obliczył dział IT dalsze utrzymywanie rozbudowanej serwerowni Banku oznaczałoby konieczność wydania w kolejnych latach około pół miliona złotych na zakup nowych serwerów i licencji.

W obliczu szybkiego rozwoju Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce zarząd podjął decyzję o przejściu do chmury.

Czytaj także: Prezes ZBP o tym, jak technologia zmienia banki lokalne

Cyberbezpieczeństwo priorytetem Małopolskiego Banku Spółdzielczego

Nasz rozmówca przyznał, że przejście do chmury zwiększyło poziom bezpieczeństwa Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce.

„Przed podjęciem tej decyzji pojechaliśmy do serwerowni firmy Polcom w Skawinie. Kolokację naszych danych zorganizowała firma SoftNet, która jest naszym głównym dostawcą oprogramowania.

Byliśmy pod wielkim wrażeniem systemów bezpieczeństwa fizycznego zlokalizowanych tam serwerów”- stwierdził Tomasz Łazarski.

„Ta serwerownia korzysta z łączy światłowodowych. Gdyby – nie daj Boże – wydarzyło się coś złego, to jest drugie centrum zapasowe, które znajduje się z w Alwerni. Pod kątem bezpieczeństwa jest to najnowocześniejsza serwerownia i chmura obliczeniowa w Europie”- dodał.

Czytaj także: Wydarzenia i Opinie | Forum Technologii Bankowości Spółdzielczej | Spółdzielcy łączą tradycję z nowoczesnością

Samodzielna emigracja Banku do chmury

Na pytanie czy Małopolski Bank Spółdzielczy w Wieliczce samodzielnie przeszedł do chmury, czy też korzystał z pomocy Zrzeszenia – nasz rozmówca powiedział, że była to samodzielna inicjatywa Banku Spółdzielczego.

„To wiązało się z koniecznością spełnienia przez nas wymogów z komunikatu chmurowego Komisji Nadzoru Finansowego. W związku z tym nasi pracownicy musieli wykonać ogromną pracę związaną z dostosowaniem naszej dokumentacji do wymogów tego komunikatu” – wyjaśnił.

Mówiąc o przykładowych efektach obecności Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce w chmurze Tomasz Łazarski wskazał na gigantyczne przyspieszenie dokonywania analiz różnego rodzaju ryzyk związanych z poziomem rezerw czy koncentracją kredytową.

„Nasz Bank oparciu o chmurę będzie wdrażał elektroniczny obieg dokumentów oraz automatyzację procesu kredytowego. To już zostało przetestowane i działa bardzo sprawnie” – podkreślił prezes Małopolskiego Banku Spółdzielczego w Wieliczce.

Czytaj także: FTBS 2024: bankowość spółdzielcza jest nowoczesna, gdyż wszystko, co jest dostępne dzisiaj na rynku dla klientów, udało się jej wdrożyć

Źródło: BANK.pl