Prezes KGHM: farma fotowoltaiczna w Legnicy będzie oddana na przełomie listopada i grudnia 2020 r.

Prezes KGHM: farma fotowoltaiczna w Legnicy będzie oddana na przełomie listopada i grudnia 2020 r.
Marcin Chludziński - prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź. Źródło: ISBnews.TV
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
KGHM Polska Miedź planuje oddać do użytku farmę fotowoltaiczną w Legnicy o mocy 3 MW na przełomie listopada i grudnia br. Spółka przygotowuje się do zakupu projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii i do końca roku przedstawia szczegóły transakcji, poinformował ISBnews.TV prezes Marcin Chludziński.

‒ Plany KGHM na przyszły rok są determinowane naszym podejściem strategicznym, które konsekwentnie wdrażamy. Czyli elastyczność na rynkach, efektywność kosztowa, efektywność procesowa, zielona energia.

W każdym z tych obszarów będziemy starać się zachowywać w taki sposób, żeby zwiększać wartość firmy, ale zwiększać również jej zdolność do korzystania z szans rynkowych ‒ powiedział Marcin Chludziński w rozmowie z ISBnews.TV.

Zielona energia wykorzystywana przez kopalnie i huty KGHM

‒ Jeśli chodzi o zieloną energię, to na przełomie listopada i grudnia oddamy pierwszy projekt fotowoltaiczny w Legnicy o mocy 3 MW. Następne projekty już są procedowane, jeśli chodzi o pozwolenia formalno-prawne. I w następnym roku będziemy te projekty oddawać ‒ dodał.

Czytaj także: KGHM rozpoczyna inwestycje w budowę farm fotowoltaicznych

Marcin Chludziński wyjaśnił, że są to własne projekty spółki, ale przy kolejnych nie wyklucza współpracy joint-venture z innymi podmiotami, tak aby pozyskana z nich zielona energia mogła być wykorzystywana przez kopalnie i huty KGHM. ‒ Chodzi o zapewnienie coraz większego wolumenu energii ‒ to jest dla nas priorytet ‒ dodał.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE.

‒ To, co możemy jeszcze ewentualnie rozważać ‒ i do tego się przygotowujemy ‒ to zakup projektów energetycznych, czyli tych, które są związane z OZE. I tutaj niebawem pokażemy światu to, co nas interesuje i ten tunel formalno-prawny. Na takie projekty będziemy zbierać oferty z rynku. To jest kwestia, powiedzmy nie miesięcy, a raczej dni. Do końca roku, jak najbardziej ‒ wyjaśnił prezes KGHM.

Czytaj także: Koronawirus w Polsce: premier zobowiązał m.in. Orlen, Lotos, KGHM i PKO BP do budowy szpitali

Fotowoltaika pozwoli ograniczyć o 8 tys. ton emisję CO2

W rozmowie z ISBnews.TV prezes KGHM podtrzymał plan oddania do użytku w ciągu 24 miesięcy elektrowni fotowoltaicznych o mocy ponad 10 MW, co w skali roku pozwoli uniknąć ponad 8 tys. ton emisji CO2 i innych związków azotów, siarki oraz pyłów.

‒ Tak jak wspominałem, pierwszy taki projekt oddajemy w listopadzie. Poza tym sporo zależy od warunków formalno-prawnych. To nie jest łatwa ścieżka, bo wymaga zgód środowiskowych, zmian planów zagospodarowania przestrzennego.

Jeśli te wszystkie terminy nie zostaną zakłócone przez COVID-19, czy jakieś inne czynniki nieprzewidziane, to jesteśmy w stanie dotrzymać tego zobowiązania ‒ powiedział prezes Chludziński.

Zgodnie ze strategią Polskiej Miedzi, do 2030 roku, połowę zapotrzebowania na energię KGHM Polska Miedź pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Oprócz inwestycji KGHM Zanam KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

KGHM Polska Miedź posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na GPW od 1997 r. W 2019 r. miała 22,72 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Źródło: ISBnews.TV, ISBnews