Artykuły ze źródła: ISBnews.TV

wiceprezes Banku Pekao odpowiedzialny za bankowość korporacyjną Jerzy Kwieciński.
Z rynku finansowego

Wiceprezes Banku Pekao: KPO wpłynie na wzrost akcji kredytowej firm pod koniec 2024 roku

Napływ środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) spowoduje wzrost zapotrzebowania przedsiębiorców na finansowanie m.in. wkładu własnego, VAT-u czy finansowanie pomostowe, jednak wpływ tych środków na dynamikę akcji kredytowej firm nastąpi dopiero pod koniec tego roku, ocenia w rozmowie z ISBnews.TV wiceprezes Banku Pekao odpowiedzialny za bankowość korporacyjną Jerzy Kwieciński.

CZYTAJ WIĘCEJ
Magdalena Rzeczkowska
Gospodarka

Minister finansów o KPO: chcemy pozyskać do 12 mld zł do końca tego roku

Ministerstwo Finansów chce pozyskać do 12 mld zł z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) do końca 2022 r., poinformowała minister finansów Magdalena Rzeczkowska w kuluarach Europejskiego Kongresu Finansowego (EKF) w Sopocie. Komisja Europejska zaakceptowała polski KPO w minioną środę. To krok w kierunku wypłaty przez UE 23,9 mld euro dotacji i 11,5 mld euro pożyczek w ramach Funduszu Odbudowy. Pierwsza wypłata z KPO możliwa będzie po wdrożeniu nowego prawa dotyczącego sędziów, podkreślała w czwartek podczas wizyty w Warszawie szefowa KE Ursula von der Leyen.

CZYTAJ WIĘCEJ
Mirosław Kachniewski, SEG
Multimedia

Projekt ustawy o rozwoju rynku finansowego ogranicza prawa inwestorów

Brak ogłoszenia wezwania w przypadku przejmowania spółki przez Skarb Państwa, zmiany proponowanego progu przejęcia spółek giełdowych z 50% na 33% oraz wprowadzenie do spółki kuratora ds. informacyjnych ‒ to najbardziej kontrowersyjne przepisy w projekcie nowelizacji ustawy dotyczącej zapewnienia rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych (SEG) Mirosław Kachniewski.

CZYTAJ WIĘCEJ
Prof. Leszek Balcerowicz
Gospodarka

Prof. Leszek Balcerowicz na EKF: inflacja powyżej 5 proc. to dzwonek alarmowy; niepokojące stanowisko prezesa NBP

Niepokoi mnie lekceważenie inflacji przez prezes NBP Adama Glapińskiego. Jeśli inflacja przekracza 5 proc., to jest dzwonek alarmowy, nawet jeśli wiadomo, że jest ona związana z potencjalnie przejściowymi czynnikami, powiedział prof. Leszek Balcerowicz, przewodniczący rady Forum Obywatelskiego Rozwoju podczas Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich
Gospodarka | Z rynku finansowego

Prezes ZBP: zmiany w opodatkowaniu banków warunkiem wsparcia transformacji gospodarczej

Nowe rozwiązania podatkowe powinny pomagać wzmacniać sektor bankowy, tak by mógł on sprostać potrzebom rozwijającej się gospodarki oraz realizacji Krajowego Plan Odbudowy, Zielonego Ładu i polityki spójności, ocenia prezes Związku Banków Polskich (ZBP) Krzysztof Pietraszkiewicz. Podkreślił, że w tym celu sektor musi być bardziej rentowny i jeszcze mocniej skapitalizowany.

CZYTAJ WIĘCEJ
Łukasz Tarnawa, Bank Ochrony Środowiska
Gospodarka

Główny ekonomista BOŚ: 5-proc. inflacja może skłonić RPP do podwyżki stóp procentowych w listopadzie

Inflacja pozostająca na poziomie 5% r/r przez kolejnych kilka miesięcy może być impulsem dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP) do podwyżki stóp procentowych w listopadzie br. o 15 punktów bazowych, ocenił w rozmowie z ISBnews.TV główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) Łukasz Tarnawa. Według niego, bank centralny może lekko podwyższyć stopy procentowe, jednocześnie kontynuując skup aktywów.

CZYTAJ WIĘCEJ
Ręce trzymające pieniądze i zieloną roślinkę
ESG

BOŚ Bank i NCBR będą wspólnie wspierać rozwój zielonych technologii

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ Bank) podpisał z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) umowę w zakresie wspierania rozwoju zielonych technologii. Współpraca BOŚ Banku, NCBR oraz kapitału prywatnego ma umożliwić komercjalizację pomysłów i przyczynić się do sukcesów polskich przedsiębiorców wprowadzających na rynek nowoczesne rozwiązania poformowali sygnatariusze umowy.

CZYTAJ WIĘCEJ
Podatek od towarów i suług - Napis VAT
Gospodarka

Nowy unijny pakiet ma uszczelnić VAT w e-handlu, co z paczkami z Chin?

Sejm przyjął nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), dostosowującą polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej dotyczących tzw. pakietu VAT e-commerce. Dzięki nowym przepisom, przedsiębiorcy handlujący w internecie rozliczą VAT w „jednym okienku”, w państwie swojej siedziby zamiast rozliczania osobno w każdym kraju, do którego wysyłają towary. Nowelizację poparło 435 posłów, 7 było przeciwnych, a 9 wstrzymało się od głosu.

CZYTAJ WIĘCEJ
ING Bank Śląski
Z rynku finansowego

ING Bank Śląski: pandemia przyspieszyła rozwój usług bankowych, będą zaspokajały coraz szerszy zakres potrzeb firm

Usługi bankowe, których rozwój przyspieszyła pandemia, będą zaspokajały potrzeby firm w coraz szerszym zakresie, odciążając je w codziennych czynnościach administracyjnych, ocenia prezes ING Usługi dla Biznesu Bartosz Traczyk. Szacuje, że szybki rozwój cyfryzacji będzie kontynuowany w najbliższych latach, a sam e-commerce będzie rósł ok. 20% rocznie.

CZYTAJ WIĘCEJ
Klocki z napisem: VAT na tle kalkulatora
Firma

SLIM VAT 2 wejdzie w życie w październiku, w tym roku jeszcze jeden pakiet uproszczeń podatkowych?

Ministerstwo Finansów (MF) liczy, że pakiet 15 uproszczeń w podatku od towarów i usług, tworzący SLIM VAT 2 wejdzie w życie (w odniesieniu do niemal wszystkich rozwiązań) w październiku tego roku. Jeszcze w tym roku resort chce zaprezentować propozycje na kolejną rundę uproszczeń, zapowiedział wiceminister Jan Sarnowski w rozmowie z ISBnews.TV.

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 2