Rok 2022 pod znakiem wzrostu niewypłacalności przedsiębiorstw?

Rok 2022 pod znakiem wzrostu niewypłacalności przedsiębiorstw?
Jarosław Jaworski, prezes Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Źródło: ISBnews.TV
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
‒ Przed nami pojawiły się bardzo poważne wyzwania i kolejne miesiące będą pod znakiem tych wyzwań. Rodzą się pytania o zachowania konsumentów, inwestycje, politykę rządu oraz eksport - powiedział ISBnews.TV Jarosław Jaworski, prezes Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej podczas 17. konferencji Country Risk - Zarządzanie ryzykiem w zmieniającym się świecie.

Według Jarosława Jaworskiego bardzo negatywny wpływ na gospodarkę będzie miała wojna w Ukrainie. W efekcie będziemy mieli do czynienia z dalszym wzrostem niewypłacalności przedsiębiorstw.

– W 2021 roku nastąpił 71-proc. wzrost niewypłacalności i bieżący rok będzie kontynuacją tego trendu. Najważniejsze, by jak dotąd, była ona kontrolowana i sterowana – zaznaczył.

Czytaj także: Prezes NBP tłumaczy się z nadspodziewanie dużej podwyżki stóp procentowych: trzeba zdusić inflację

Sankcje i niepewność

Wojna to także oczywiste uderzenie w eksport oraz łańcuch płatności, czego konsekwencje odczują wszyscy.

– Sankcje, ograniczenie dostępu towarów i surowców oraz niepewność powoduje, że będziemy mieć do czynienia ze spowolnieniem gospodarczym.

Jego konsekwencją będzie pogorszenie sytuacji finansowej firm, głównie w Rosji – podsumował Jarosław Jaworski, prezes Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Czytaj także: Parlament Europejski chce pełnego embarga na import z Rosji ropy, węgla, paliwa jądrowego i gazu

Nowe wyzwania dla firm

Źródło: ISBnews.TV