Prezes GPW o działalności edukacyjnej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Prezes GPW o działalności edukacyjnej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
Marek Dietl | REE 2024
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
„W naszej Grupie Kapitałowej za edukację ekonomiczną odpowiada Fundacja GPW, która od wielu lat organizuje Szkolną Internetową Grę Giełdową” – powiedział dr Marek Dietl – prezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w wywiadzie udzielonym BANK.pl podczas uroczystości inauguracji Roku Edukacji Ekonomicznej 2024, która odbyła się w Senacie RP.

Dr Marek Dietl, który jest członkiem honorowym Komitetu Organizacyjnego Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 przypomniał, że Szkolna Internetowa Gra Giełdowa jest organizowana przez Fundację GPW już od wielu lat.

W 2023 roku w tym przedsięwzięciu wzięło udział 30 tysięcy osób, co jest wielkością rekordową.

„Widzimy na rynku finansowym tych uczestników Gry Giełdowej, którzy 10 – 15 lat temu brali w niej udział, a dzisiaj są osobami zarządzającymi aktywami, pracują w biurach maklerskich. Ten niekonwencjonalny sposób uczenia przez inwestowanie okazał się bardzo płodny dla rynku kapitałowego” – powiedział prezes GPW.

Czytaj także: Jak ważna jest edukacja ekonomiczna dla rynku kapitałowego?

GPW: Szkolna Internetowa Gra Giełdowa nie starzeje się

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa jest stale modyfikowana. W roku ubiegłym – jak poinformował Marek Dietl – została dołączona w szkołach do podstawy programowej przedmiotu Biznes i zarządzanie.

Przypomniał, że Szkolna Internetowa Gra Giełdowa powstała w czasach przed pojawieniem się mediów społecznościowych, a mimo to odpowiada na dzisiejsze oczekiwania młodych ludzi, którzy oczekują szybkiej gratyfikacji. Tymczasem gra giełdowa pozwała natychmiast poznać efekty decyzji inwestycyjnych jej uczestników.

„Zrealizowaliśmy dwa lata temu grant Ministerstwa Nauki pod tytułem Niebanalnie o Giełdzie, gdzie nauczyciele wymieniali się swoimi praktykami odnośnie tego, jak przedstawiają rynek kapitałowy podczas lekcji związanych z przedsiębiorczością, ekonomią w szkołach podstawowych i gimnazjach.

To przyniosło niesamowite efekty w postaci wspólnej platformy, z której każdy nauczyciel może korzystać, gdzie znajdują się różne pomoce dydaktyczne.”

Trzy wymiary edukacji ekonomicznej

Jak wyjaśniał dr Marek Dietl – edukacja ekonomiczna ma trzy wymiary.

W pierwszym wyjaśnia się jak działają prawa ekonomii,  jak działają instrumenty finansowe.

Drugi wymiar ma charakter techniczny. Tu uczy się jak posiadane kompetencje można wykorzystać w życiu codziennym.

Trzeci wymiar – jest zdaniem prezesa Giełdy Papierów Wartościowych – najważniejszy.

„Chodzi o to, jaką mamy postawę wobec pieniędzy. Należy uczyć wstrzemięźliwości – czy dzisiaj rezygnujemy z części konsumpcji na rzecz zysków w przyszłości.

Naszą internetową grę giełdową chcemy rozwijać w kierunku uczenia długoterminowego inwestowania” – dodał prezes GPW.

Źródło: BANK.pl