Jak ważna jest edukacja ekonomiczna dla rynku kapitałowego?

Jak ważna jest edukacja ekonomiczna dla rynku kapitałowego?
Wiesław Rozłucki | Foto: Robert Gardzinski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polscy inwestorzy giełdowi wykazują się znacznie wyższym poziomem wiedzy ekonomicznej niż reszta naszego społeczeństwa – wynika z wypowiedzi Wiesława Rozłuckiego, pierwszego prezesa Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, obecnie doradcy strategicznego Rothschild & Co., z którym rozmawialiśmy podczas uroczystości inauguracji Roku Edukacji Ekonomicznej 2024 w Senacie RP.

„Z trudem bym znalazł ważniejsze rzeczy niż edukacja ekonomiczna. Cofnę się do samego początku giełdy w Warszawie, gdzie trzeba było odzyskać zaufanie inwestorów dla giełdy, czegoś czego u nas nie było przez 50 lat” – mówił Wiesław Rozłucki.

Jak zaznaczył – w przeciwieństwie do bankowości i ubezpieczeń, które w tej czy innej formie funkcjonowały w PRL, rynku kapitałowego w naszym kraju nie było.

„[Po 1989 roku] chcieliśmy pokazać właśnie poprzez edukację, że giełda jest zwykłą instytucją dostępną dla każdego, i to był nasz główny cel.

Bez osiągnięcia zaufania inwestorów giełda miałaby znaczenie marginalne i nie cieszyłaby się dosyć masowym zainteresowaniem” – zaznaczył nasz rozmówca.

Edukacja ekonomiczna dla młodszych i starszych Polaków

Oceniając poziom wiedzy ekonomicznej polskich indywidualnych inwestorów giełdowych zauważył, że nie jest to wielka grupa w społeczeństwie.

„Przez te lata nauczyli się, często na własnych błędach, jak inwestować, jak działa giełda, natomiast  większość społeczeństwa ma wiedzę ekonomiczną na bardzo niskim poziomie i wydaje mi się, że tu jest potrzebne główne uderzenie [edukacyjne] – zarówno do kategorii młodych, jak i starszych osób” – skonstatował Wiesław Rozłucki.

Czytaj także: Prezes GPW o działalności edukacyjnej Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie

Źródło: BANK.pl