Prezes GPW chce, żeby wzrósł udział inwestorów indywidualnych na rynku giełdowym

Prezes GPW chce, żeby wzrósł udział inwestorów indywidualnych na rynku giełdowym
Tomasz Bardziłowski. Źródło: PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) chce, żeby podstawowy biznes mocniej wybrzmiał w strategii Giełdy, a inwestorzy indywidualni uczestniczyli w finansowaniu wielkich wyzwań inwestycyjnych, poinformował prezes Tomasz Bardziłowski.

„Moim zadaniem jest to, żeby mocniej w strategii giełdy wybrzmiał nasz podstawowy biznes. Chciałbym, żeby na giełdzie udział inwestorów indywidualnych wzrósł.

Na pewno wracamy na nasze tory giełdowe. Patrzymy na wykresy i co zrobić, żeby one pięły się we właściwych kierunkach. Pracujemy nad wdrożeniem wielu nowych produktów” – powiedział Tomasz Bardziłowski podczas konferencji Wall Street Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych w Karpaczu.

Czytaj także: Wzrost obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW +48,1% rdr, maj ’24

GPW a finansowanie rozwoju gospodarczego

Zaznaczył, że chodzi nie tylko o strategię rynku finansowego, ale „szerzej o strategię dla polskiej gospodarki i to, czym wielkie wyzwania inwestycyjne będą finansowane w przyszłości”.

„Myślę, że tutaj jednak rola inwestorów indywidualnych, gospodarstw domowych, jest kluczowa, aby zwiększać udział rynku giełdowego w gospodarce, czyli przede wszystkim jak sfinansować te wielkie wyzwania.

Mamy transformację energetyczną, cyfrową. Mamy pieniądze z KPO, ale musimy sięgnąć do oszczędności, żeby móc myśleć dalej o wzroście gospodarki.

Pytanie co zrobić, żebyśmy mieli pieniądze na dalszy rozwój i zachęcić inwestorów do oszczędzania pieniędzy przez inwestowanie na Giełdzie. Chciałbym, żeby to była oś debaty rynkowej” – wskazał prezes GPW.

Czytaj także: KNF podsumowała rynek domów maklerskich w 2023 roku

Konieczna rewitalizacja NewConnect

„Rewitalizacja NewConnect to jeden ze strategicznych kierunków dla giełdy na najbliższy okres” – powiedział Tomasz Bardziłowski.

Dodał, że widzi NewConnect jako rynek gotowy na przyszłe debiuty spółek wspartych w poprzednich latach przez fundusze venture capital.

„Zależy mi na podejściu instytucjonalnym do poprawy kondycji małego rynku. Czekamy np. na nowe władze PFR i chcemy porozmawiać o nowym silosie VC, by mogły one inwestować w IPO na NewConnect. Instytucjonalni inwestorzy są ważni przy wspieraniu odnowy NewConnect. Rola autoryzowanych doradców to też temat do rozmowy” – wskazał prezes GPW.

Czytaj także: Nowy prezes GPW Tomasz Bardziłowski o priorytetach swojej kadencji

***

GPW prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych.

Rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe.

Od 2010 roku GPW jest spółką publiczną notowaną na prowadzonym przez siebie parkiecie.

Źródło: ISBnews