Prezes BOŚ o współpracy z bankami spółdzielczymi w finansowaniu transformacji energetycznej

Misją BOŚ, utworzonego w roku 1991, od samego początku było wspieranie inicjatyw, w tym inwestycji, mających za cel poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce.
Instytucja o takim profilu była wówczas ewenementem na skalę europejską, podkreślał Bartosz Kublik, dodając iż głównymi interesariuszami od strony właścicielskiej są takie podmiot jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.
Na przestrzeni ponad 33 lat Bank ukształtował olbrzymie kompetencje w zakresie proekologicznej gospodarki, dzięki czemu może swym partnerom i klientom zaoferować m.in wsparcie ze strony inżynierów ekologów w centrach biznesowych w całej Polsce.
Czytaj także: BOŚ chce być bankiem pierwszego wyboru dla klientów realizujących zielone inwestycje
40% aktywów BOŚ to zielone aktywa
Prezes BOŚ podkreślił, iż w tym samym kierunku zmierzają obecnie największe polskie instytucje finansowe, angażując fachowców w zakresie ochrony środowiska, by móc w różnych aspektach oceniać projekty z zakresu energetyki odnawialnej.
Obecnie w portfelu Banku ponad 40% aktywów to te zielone, a ich udział rośnie z roku na rok.
Ważnym aspektem funkcjonowania BOŚ jest współpraca z lokalnymi społecznościami i samorządami.
– W roku 2024 zajęliśmy drugą pozycję na polskim rynku, jeśli chodzi o liczbę emisji dla jednostek samorządu terytorialnego, a jeśli chodzi o wartość strumienia wyemitowanych papierów, czwartą albo piątą – dodał Bartosz Kublik.
Czytaj także: Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej o wartościach istotnych dla rozwoju i sukcesu w sektorze finansowym
Transformacja energetyczna – geopolityka – dyrektywa Omnibus
Odnosząc się do aktualnych zawirowań na rynku międzynarodowym, w tym w szczególności zmianą stanowiska USA pod rządami Donalda Trumpa wobec transformacji energetycznej, prezes BOŚ zaznaczył, iż proces ten będzie kontynuowany, nie tylko z uwagi na ochronę środowiska, ale i zagrożenia natury geopolitycznej, jakie wiążą się z uzależnieniem od zewnętrznych dostawców energii.
Równolegle pewne działania w zakresie tej transformacji będą racjonalizowane, czego dowodem choćby unijna dyrektywa Omnibus, znacząco ograniczająca obowiązki biurokratyczne w zakresie raportowania, szczególnie dla najmniejszych podmiotów.
– To jest najważniejsze dla bankowości spółdzielczej, i dla BOŚ, który operuje z mniejszymi podmiotami – zaznaczył Bartosz Kublik, dodając, iż obecnie część podmiotów, formalnie niezobowiązanych do raportowania ESG, była przymuszana do sprawozdawczości i magazynowania wiedzy w tym zakresie przez kontrahentów.
– Osobiście wierzę w transformację energetyczno-proekologiczną, ale jeżdżąc po Polsce, rozmawiając ze swoimi klientami z mikro i małych przedsiębiorstw, także z rolnikami indywidualnymi słyszę, że pojawiło się swoiste zmęczenie obowiązkami raportowymi. (…)
Myślę, że Omnibus jest krokiem w dobrym kierunku i dobrze, że ktoś się zreflektował, żeby uczynić więcej dla przyrody – wskazał prezes BOŚ.
Zwrócił także uwagę, iż konkretne działania inwestycyjne, w tym instalowanie odpowiednich źródeł OZE, i wykorzystywanie energooszczędnych technologii przyniesie wymierny efekt, w przeciwieństwie do formalnego raportowania i obliczania skomplikowanych wskaźników.
Czytaj także: Zielone gwarancje KUKE dostępne dla klientów BOŚ
