Prezes BOŚ o współpracy z bankami spółdzielczymi w finansowaniu transformacji energetycznej

Prezes BOŚ o współpracy z bankami spółdzielczymi w finansowaniu transformacji energetycznej
Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej 2025. Bartosz Kublik. Fot. Tomasz Kulesza
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jednym z filarów strategii, aktualnie realizowanej przez Bank Ochrony Środowiska (BOŚ) jest współpraca z polską bankowością lokalną – podkreślał prezes zarządu tej instytucji, Bartosz Kublik, podczas drugiej sesji tegorocznej Strategicznej Szkoły Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej. Znaczną część swego wystąpienia poświęcił współfinansowaniu tzw. zielonych projektów ze spółdzielcami, zarówno na szczeblu regionalnym, jak i lokalnym.

Misją BOŚ, utworzonego w roku 1991, od samego początku było wspieranie inicjatyw, w tym inwestycji, mających za cel poprawę stanu środowiska naturalnego w Polsce.

Instytucja o takim profilu była wówczas ewenementem na skalę europejską, podkreślał Bartosz Kublik, dodając iż głównymi interesariuszami od strony właścicielskiej są takie podmiot jak Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej czy Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych.

Na przestrzeni ponad 33 lat Bank ukształtował olbrzymie kompetencje w zakresie proekologicznej gospodarki, dzięki czemu może swym partnerom i klientom zaoferować m.in wsparcie ze strony inżynierów ekologów w centrach biznesowych w całej Polsce.

Czytaj także: BOŚ chce być bankiem pierwszego wyboru dla klientów realizujących zielone inwestycje

40% aktywów BOŚ to zielone aktywa

Prezes BOŚ podkreślił, iż w tym samym kierunku zmierzają obecnie największe polskie instytucje finansowe, angażując fachowców w zakresie ochrony środowiska, by móc w różnych aspektach oceniać projekty z zakresu energetyki odnawialnej.

Obecnie w portfelu Banku ponad 40% aktywów to te zielone, a ich udział rośnie z roku na rok.

Ważnym aspektem funkcjonowania BOŚ jest współpraca z lokalnymi społecznościami i samorządami.

– W roku 2024 zajęliśmy drugą pozycję na polskim rynku, jeśli chodzi o liczbę emisji dla jednostek samorządu terytorialnego, a jeśli chodzi o wartość strumienia wyemitowanych papierów, czwartą albo piątą – dodał Bartosz Kublik.

Czytaj także: Strategiczna Szkoła Polskiego Sektora Bankowości Spółdzielczej o wartościach istotnych dla rozwoju i sukcesu w sektorze finansowym

Transformacja energetyczna – geopolityka – dyrektywa Omnibus

Odnosząc się do aktualnych zawirowań na rynku międzynarodowym, w tym w szczególności zmianą stanowiska USA pod rządami Donalda Trumpa wobec transformacji energetycznej, prezes BOŚ zaznaczył, iż proces ten będzie kontynuowany, nie tylko z uwagi na ochronę środowiska, ale i zagrożenia natury geopolitycznej, jakie wiążą się z uzależnieniem od zewnętrznych dostawców energii.

Równolegle pewne działania w zakresie tej transformacji będą racjonalizowane, czego dowodem choćby unijna dyrektywa Omnibus, znacząco ograniczająca obowiązki biurokratyczne w zakresie raportowania, szczególnie dla najmniejszych podmiotów.

– To jest najważniejsze dla bankowości spółdzielczej, i dla BOŚ, który operuje z mniejszymi podmiotami – zaznaczył Bartosz Kublik, dodając, iż obecnie część podmiotów, formalnie niezobowiązanych do raportowania ESG, była przymuszana do sprawozdawczości i magazynowania wiedzy w tym zakresie przez kontrahentów.

– Osobiście wierzę w transformację energetyczno-proekologiczną, ale jeżdżąc po Polsce, rozmawiając ze swoimi klientami z mikro i małych przedsiębiorstw, także z rolnikami indywidualnymi słyszę, że pojawiło się swoiste zmęczenie obowiązkami raportowymi. (…)

Myślę, że Omnibus jest krokiem w dobrym kierunku i dobrze, że ktoś się zreflektował, żeby uczynić więcej dla przyrody – wskazał prezes BOŚ.

Zwrócił także uwagę, iż konkretne działania inwestycyjne, w tym instalowanie odpowiednich źródeł OZE, i wykorzystywanie energooszczędnych technologii przyniesie wymierny efekt, w przeciwieństwie do formalnego raportowania i obliczania skomplikowanych wskaźników.

Czytaj także: Zielone gwarancje KUKE dostępne dla klientów BOŚ

Karol Mórawski
Karol Jerzy Mórawski, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Muzeum Techniki w Warszawie oraz Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. Autor wielu publikacji z zakresu krajoznawstwa, historii Warszawy oraz dziejów polskiej motoryzacji. W latach 2005-2010 współpracował m.in. z redakcjami stołecznymi dzienników „Życie”, „Dziennik – Polska, Europa, Świat” oraz „Polska The Times”. Od 2010 r. współpracuje jako dziennikarz z Wydawnictwem Centrum Procesów Bankowych i Informacji, m.in. pisze dla: Miesięcznika Finansowego BANK oraz portalu BANK.pl.
Źródło: BANK.pl