Prezentacja: Konferencja „Przyszłość płatności” zwieńczeniem obchodów 20-lecia KIR S.A.

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2012.12.foto.036.250x21 listopada br. w Warszawie odbyła się konferencja "Przyszłość płatności" zorganizowana przez Krajową Izbę Rozliczeniową S.A. Gościem specjalnym wydarzenia był Chris Skinner, niezależny komentator rynków finansowych i przewodniczący europejskiego forum Financial Services Club, który opowiedział o trendach w rozwoju płatności na świecie.

Spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele banków, instytucji finansowych, podmiotów wdrażających usługi mobilne oraz operatorów kartowych i telekomunikacyjnych, oficjalnie zakończyło obchody 20-lecia KIR S.A.

Dorożką, samochodem czy odrzutowcem? Słów kilka o szybkości poruszania się pieniądza.

W pierwszej części konferencji Tomasz Jończyk, Dyrektor Linii biznesowej rozliczenia w KIR S.A., przedstawił rozwój systemów płatniczych w Polsce. Przelewy od kilkunastu lat są realizowane w oparciu o system ELIXIR ®, który dzięki trzem sesjom rozliczeniowym dziennie należy do najszybszych i naj – nowocześniejszych w Europie. Chociaż pozostaje podstawą rozliczeń międzybankowych w Polsce, w dobie rewolucji społeczno-technologicznej oczekiwane są jeszcze szybsze rozwiązania. Odpowiedzią KIR S.A. na tę potrzebę było uruchomienie w czerwcu br. systemu rozliczeń płatności natychmiastowych. Express ELIXIR umożliwia dokonywanie płatności zaledwie w kilka sekund, w trybie 24/7/365, pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach. – Express ELIXIR wprowadza nową jakość w relacji banku z klientem. Działanie syste – mu przypomina reakcje systemu nerwowego na bodźce zewnętrzne – jest ak cja i natychmiastowa reakcja. To charakterystyczne dla szybkości, z jaką obecnie funkcjonujemy w naszym środowisku i spójne z wynikającymi stąd oczekiwaniami w każdej sferze życia – podkreślił Tomasz Jończyk.

Płatności mobilne to „dziś”. „Jutro” będzie ważniejsza geolokalizacja.

Chris Skinner, ceniony komentator rynków finansowych i gość specjalny Konferencji, w prezentacji „All of this talk about mobile payments is rubbish,” przedstawił jaki wpływ na rozwój płatności będzie miał w przyszłości rozwój technologii mobilnych. Zaprezentował wizję rosnącego znaczenia geolokalizacji, która spowoduje, że będziemy funkcjonować w świecie w pełni zautomatyzowanej wymiany informacji, możliwej dzięki powszechnemu zastosowaniu chipów, śledzących każdy nasz ruch i prognozujących nasze potrzeby. Zwrócił także uwagę na wpływ świata wirtualnego na naszą rzeczywistość, wskazując na realne zagrożenia, jakie wiążą się np. z rozwojem walut wirtualnych, które poprzez wykorzystanie w grach komputerowych nabierają realnej wartości, ale ich przepływ i bezpieczeństwo transakcji nie jest kontrolowane przez banki centralne.

Zdaniem Chrisa Skinnera żyjemy w świecie nieustającej „grywalizacji”, ciągłej wymiany informacji, a „stary” świat ściera się z „nowym”. – Kiedyś świat pracy i domu był oddzielony, ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI