Premier RP odwołał Pawła Nieradę z funkcji pierwszego wiceprezesa zarządu BGK

Premier RP odwołał Pawła Nieradę z funkcji pierwszego wiceprezesa zarządu BGK
Paweł Nierada Fot. BGK/PAP Biznes
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Paweł Nierada został odwołany z funkcji pierwszego wiceprezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), podał Bank.

„Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 11 kwietnia 2024 roku Pawła Nieradę z funkcji pierwszego wiceprezesa zarządu BGK” – czytamy w komunikacie.

Czytaj także: Premier odwołał Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu BGK

Paweł Nierada

Był pierwszym wiceprezesem zarządu BGK od 2016 roku, czytamy na stronie internetowej BGK.

Jest absolwentem Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Bankowość oraz posiada dyplom MBA University of Minnesota, Carlson School of Management. Ukończył liczne kursy specjalistyczne w zakresie venture capital, corporate finance, fuzji i przejęć oraz rynków kapitałowych.

Ma bogate doświadczenie w branży bankowości inwestycyjnej i rynków kapitałowych. Zrealizował liczne projekty w obszarach rynków publicznych i prywatnych (pierwotne oferty publiczne, emisje obligacji, akcji, analizy rynkowe), fuzji i przejęć.

Świadczył usługi doradztwa strategicznego na rzecz dużych podmiotów korporacyjnych, a także doradztwa prywatyzacyjnego (doradztwo zarówno na rzecz Ministerstwa Skarbu Państwa jak i inwestorów), tak w Polsce jak i zagranicą.

Karierę rozpoczął w połowie lat ‘90 pracując dla wiodących instytucji finansowych i firm konsultingowych takich jak ING, Credit Suisse First Boston, NM Rothschild, Deloitte czy ERSTE Bank Group, gdzie osiągnął stanowiska kierownicze.

W BGK nadzorował piony: finansów, rynków finansowych i kapitałowych oraz pion informatyki. Nadzorował także Departament Badań i Analiz oraz Departament Cyberbezpieczeństwa.

Dodatkowo jest członkiem Rady Nadzorczej Funduszu Inwestycyjnego Trójmorza (3 Seas Initiative Investment Fund).

Był aktywnym ekspertem Instytutu Sobieskiego w zakresie energetyki, strategii i bezpieczeństwa energetycznego. Często występuje jako panelista na konferencjach w kraju i za granicą oraz komentuje w mediach tematy rynków kapitałowych oraz sektora paliwowo-energetycznego. Posiada status Autoryzowanej Osoby (Approved Person) wydany przez brytyjskie Financial Conduct Authority (brytyjski odpowiednik KNF).

Czytaj także: Raport BGK o cyfryzacji MŚP

Bank Gospodarstwa Krajowego – BGK

BGK to państwowy bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP.

BGK realizując strategiczne projekty rozwojowe, finansuje m.in. największe inwestycje infrastrukturalne, zwiększa dostęp Polaków do mieszkań oraz pobudza przedsiębiorczość polskich firm w kraju i za granicą.

Jest inwestorem w funduszach, których aktywami zarządza Polski Fundusz Rozwoju.

W 2018 r. rozpoczął ekspansję, otwierając przedstawicielstwa zagraniczne.

Czytaj także: Gwarancje BGK z InvestEU zabezpieczą ponad 3 mld zł finansowania dla MŚP

Źródło: ISBnews, Bank Gospodarstwa Krajowego / BGK