Premier odwołał Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu BGK

Premier odwołał Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu BGK
Beata Daszyńska-Muzyczka. Źródło: Kancelaria Prezydenta RP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezes Rady Ministrów Donald Tusk odwołał z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji prezesa zarządu Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) oraz Jerzego Szmita ze składu rady nadzorczej BGK, podał Bank.

Beata Daszyńska-Muzyczka była prezesem zarządu BGK od 2016 r.

„Beata Daszyńska-Muzyczka pełniła funkcję prezesa BGK nieprzerwanie od 9 grudnia 2016 roku. Była 20. prezesem BGK i drugą kobietą na tym stanowisku od powstania banku w 1924 r. Po reaktywacji banku w 1989 r. była najdłużej funkcjonującym prezesem” – czytamy dalej w komunikacie.

Beata Daszyńska-Muzyczka jest związana z sektorem bankowym od ponad 30 lat, m.in. jako członek zarządu BZ WBK (obecnie Santander Bank Polska).

W 2023 r. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy otrzymała nominację na ambasadora – specjalnego przedstawiciela prezydenta do spraw Inicjatywy Trójmorza, wskazano także.

Po odwołaniu przez premiera Beaty Daszyńskiej-Muzyczki z funkcji prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK), obowiązki prezesa zarządu, zgodnie z regulaminem banku, będzie pełnił Paweł Nierada, dotychczasowy pierwszy wiceprezes BGK, podał bank.

„Z dniem 11 stycznia 2024 r. Beata Daszyńska-Muzyczka została odwołana z funkcji prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) przez premiera Donalda Tuska.

Obowiązki prezesa zarządu, zgodnie z regulaminem banku, będzie pełnił Paweł Nierada, dotychczasowy pierwszy wiceprezes BGK, odpowiedzialny za obszar rynków, finansów i rozwoju technologicznego” – czytamy w komunikacie.

BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego

To polski bank rozwoju, który inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski, współpracując ze wszystkimi instytucjami rozwoju, jak PFR, KUKE, PAIH, PARP i ARP.

Bank współpracuje z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.

BGK ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm.

Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza.

Źródło: ISBnews