Pracodawcy popierają uchylenie drzwi dla migrantów ekonomicznych

Pracodawcy popierają uchylenie drzwi dla migrantów ekonomicznych
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jeszcze przed wakacjami rząd ma przyjąć program zmian w polityce migracyjnej. Konfederacja Lewiatan popiera zapowiedź szerszego uchylenia drzwi dla migrantów ekonomicznych. W tej chwili głównym wyzwaniem jest poprawa efektywności procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców.

Pracodawcy popierają uchylenie drzwi dla migrantów ekonomicznych @LewiatanTweets

Rząd zapowiada, m.in.  kierowanie migrantów zarobkowych tam, gdzie ich praca jest potrzebna, wsparcie edukacji dzieci, nauki języka, integracji, jeśli przyjeżdżają z rodzinami.

– Wyzwaniem jest poprawa efektywności procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemców oraz ich przejrzystości. Negatywnie ocenia je większość przedsiębiorców. Są zbyt długie i złożone. Źle wpływają na sytuację pracodawcy i cudzoziemca – mówi Robert Lisicki, radca prawny, dyrektor departamentu pracy, dialogu i spraw społecznych Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana ramach nowej polityki migracyjnej należy uwzględnić zmiany w działalności właściwych organów, zasad współpracy z pracodawcami, które przyczyniłyby się do terminowego rozpoznawania wniosków oraz konieczne zmiany w przepisach.

Warunki dla zatrudnienia cudzoziemców

Zwiększaniu efektywności i przejrzystości procedur powinno towarzyszyć promowanie form zatrudnienia cudzoziemców gwarantujących odpowiednie warunki. W kontekście polityki migracyjnej pod uwagę należy wziąć też kwestie uznawania kwalifikacji, wsparcia w nauce języka polskiego itd.

– Jednocześnie  konieczne jest zwiększenie nakładów finansowych na wydziały odpowiedzialne za obsługę wniosków w sprawie oświadczeń, zezwoleń, wydawania właściwych decyzji i  odwołań.  Tym bardziej, iż od 1 stycznia 2018 r. wprowadzono opłaty za wydanie zezwolenia sezonowego oraz rejestrację oświadczenia – dodaje Robert Lisicki.

Nowa strategia migracyjna powinna uwzględniać również rolę partnerów społecznych, którzy mają kluczowe znaczenie w diagnozowaniu potrzeb rynku pracy i wsparciu w integracji migrantów.

Polska atrakcyjna dla osób wykwalifikowanych?

Możliwość legalnego i efektywnego zatrudnienia cudzoziemca ma kluczowe znaczenie z punktu widzenia prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw, w szczególności ich konkurencyjności, ale także zapewnienia prawidłowego działania usług publicznych.

Nie można również zapominać o rosnącej w ramach UE konkurencji o wykwalifikowanych pracowników. Należy podjąć pilne działania, które uczyniłyby z Polski miejsce atrakcyjne dla osób wykwalifikowanych.

Jednym z największych wyzwań dla przedsiębiorców, przeszkodą przed podejmowaniem nowych inwestycji staje się brak kandydatów do pracy, tych wykwalifikowanych jak i niewykwalifikowanych. Z badania zrealizowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan wynika, że 83%  przedsiębiorców jako znaczącą barierę w prowadzeniu działalności wskazuje brak dostępu do wykwalifikowanych pracowników.

Coraz więcej firm odnotowało w  ostatnich 12 miesiącach problemy ze  znalezieniem kandydatów do pracy z powodu: braku lub niedopasowania kwalifikacji albo braku osób zainteresowanych pracą.

Źródło: Konfederacja Lewiatan