Ponowny spadek mdm upadłości i restrukturyzacji firm w maju

Ponowny spadek mdm upadłości i restrukturyzacji firm w maju
Fot. stock.adobe.com/yuriyzhuravov
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba firm, które ogłosiły upadłość w maju br. wyniosła 29, tj. spadła o 21,6% w porównaniu z kwietniem oraz o 40,8% w skali roku, podała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE).

Liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 120, notując spadek o 28,1% w skali miesiąca, natomiast w porównaniu z majem 2020 r. nastąpił wzrost o 224,3%. Liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła 149, a więc była niższa o 27% niż w kwietniu, a o 63,9% większa niż przed rokiem. Suma niewypłacalności z ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się na koniec maja do poziomu 1766 – to o 63 przypadki więcej (3,7%) niż miesiąc wcześniej, podano w komunikacie.

Powiew optymizmu

Majowe dane z Monitora Sądowego i Gospodarczego przynoszą powiew optymizmu i nadzieję, że otwieranie gospodarki po pandemicznych obostrzeniach przyniesie stabilizację niewypłacalności w sektorze przedsiębiorstw. 

„Drugi miesiąc z rzędu notujemy bowiem spadek liczby upadłości i restrukturyzacji. I choć 12-miesięczna suma niewypłacalności wciąż idzie do góry, to jednak dynamika tego ruchu w maju obniżyła się. Warto podkreślić, że – po raz pierwszy od dłuższego czasu – w jednym z sektorów gospodarki, a chodzi o budownictwo, nie zanotowano w całym miesiącu żadnego bankructwa. Oczywiście trudno obecnie przesądzać, że trwale uniknęliśmy fali niewypłacalności wynikłej z ubiegłorocznej recesji i lockdownów, które dotknęły przede wszystkim segment usług. Liczne są głosy, że to zjawisko zostało tylko odłożone w czasie za sprawą rządowych programów wsparcia dla biznesu. Jednak ich kontynuowanie, utrzymująca się łagodna polityka pieniężna i tymczasowe regulacje dotyczące reżimu upadłościowego zmniejszają ryzyko braku płynności, zatorów płatniczych i niewypłacalności w gospodarce” – powiedział wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski, cytowany w komunikacie.

Firmy korzystały przede wszystkim z uproszczonego trybu restrukturyzacji

Według niego, w maju firmy znajdujące się w kłopotach finansowych nadal korzystały przede wszystkim z uproszczonego trybu restrukturyzacji, który został wprowadzona do porządku prawnego prawie rok temu z czasem obowiązywania do końca czerwca br. Jednak przedsiębiorcy będą mogli korzystać z tego rozwiązania do końca listopada na mocy znowelizowanych przepisów, a od grudnia zostanie ono zastąpione nowym postępowaniem o zatwierdzenie układu. W minionym miesiącu udział tej formy restrukturyzacji wynosił 88%.

„Portfel KUKE niezmiennie charakteryzuje się niskim poziomem szkodowości. Kłopoty firm dotyczą raczej braków z zaopatrzeniem z powodu zakłóconych łańcuchów dostaw oraz wzrostów cen materiałów i komponentów niż braku popytu i zaburzeniem płynności u kontrahentów. Generalnie nie widzimy większych kłopotów z płatnościami ani ze strony krajowych, ani zagranicznych kontrahentów naszych klientów” – dodał.

Sytuacja w poszczególnych branżach

Sporządzany przez KUKE i PFR indeks upadłości w przemyśle spadł w kwietniu do 0,6% z 0,62% w poprzednim miesiącu (0,64% przyjmował rok wcześniej, a najwyżej był na poziomie 0,79%). Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji wzrósł do 0,84 z 0,79% miesiąc wcześniej (rok temu sięgał 0,59%).

Wskaźnik upadłości w budownictwie nadal spadał – tym razem do 0,69% z 0,77 w kwietniu (1,27% przed rokiem). Jeśli chodzi o indeks rozpoczętych restrukturyzacji to maj przyniósł wzrost indeksu z 1,52 do 1,59%, a przed rokiem wynosił on 0,66%.

W branży handlowej indeks upadłości po kwietniu spadł do 0,69% z 0,72% (taki sam poziom osiągał rok temu). W przypadku wskaźnika rozpoczętych restrukturyzacji nastąpił minimalny wzrost do 0,65 z 0,64% przed miesiącem, podczas gdy rok temu było to 0,25%.

W transporcie i logistyce indeks upadłości minimalnie wzrósł do 0,68% z 0,64%. W maju 2020 r. sięgał 0,93%. Wskaźnik rozpoczętych restrukturyzacji nadal rósł – do 1,25% wobec 1,22% miesiąca wcześniej i 0,13% przed rokiem.

Indeks upadłości w branży usługowej wzrósł do 0,96 z 0,95% w kwietniu. Rok temu był on na zbliżonym poziomie 0,89%. W przypadku rozpoczętych restrukturyzacji maj przyniósł dalszy wzrost do 1,58% z 1,52% w kwietniu, podczas gdy rok temu wskaźnik wynosił tylko 0,39%, wylicza KUKE.

KUKE ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Jako jedyna firma w Polsce prowadzi także ubezpieczenia długoterminowych projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym oraz produkty z gwarancjami Skarbu Państwa. Należy do Grupy PFR.

Źródło: ISBnews