Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje do rządu o wprowadzenie ulgi na wynajem mieszkań

Polski Związek Firm Deweloperskich apeluje do rządu o wprowadzenie ulgi na wynajem mieszkań
Fot. stock.adobe.com/whitelook
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polski Związek Firm Deweloperskich zwrócił się do Ministra Rozwoju i Technologii oraz Ministerstwa Finansów z apelem o wprowadzenie "ulgi na wynajem", o czym poinformował w komunikacie prasowym.

Według szacunków Mieszkanicznika z 2021 roku w Polsce około 1 mln osób uzyskuje przychody z wynajmu mieszkania. W związku z rosnącą inflacją Polacy szukają różnych form lokowania kapitału – jedną z takich inwestycji są nieruchomości.

„Ulga na wynajem” jest rozwiązaniem legislacyjnym, które z sukcesem funkcjonowało w polskim porządku prawnym w latach 1997‒2001

Z uwagi na brak ulg podatkowych czy instytucji REIT w Polsce, coraz więcej osób decyduje się na zakup nieruchomości nie w naszym kraju, a zagranicą.

Propozycja PZFD – „Ulga na wynajem” ma na celu zwiększenie atrakcyjności inwestowania w nieruchomości, przy jednoczesnym powiększeniu zasobów mieszkaniowych dostępnych na wynajem.

Sebastian Juszczak, ekspert PZFD

Celem ulgi jest zachęcenie osób o stosunkowo wysokich dochodach do inwestowania swoich środków w tkankę mieszkaniową, co wpłynie na zwiększanie dostępności mieszkaniowej.

Jak zauważa Sebastian Juszczak, ekspert PZFD:

‒ Podobne rozwiązanie obecnie z sukcesem funkcjonuje we Francji. Dowodzi tego rekordowa liczba mieszkań oddanych do użytkowania w tym kraju  w 2020 roku ‒ 381 tys. lokali, co jest najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej ‒ przypomina ekspert.

Czytaj także: Ceny mieszkań i domów w końcu zaczną spadać? W górę pójdą stawki najmu

Warunki korzystania z ulgi na wynajem

Ulga polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na budowę oraz zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym, w którym znajdują się inne mieszkania przeznaczone do wynajmu.

Wyłączono także możliwość wynajmu członkom rodziny. W celu zapewnienia gwarancji wynajmu mieszkania wprowadzono zakaz zbycia nieruchomości przez 10 lat.

W propozycji PZFD maksymalna kwota ulgi w przypadku rozliczenia za 2022 r. wynosiłaby 374 290 zł, co stanowi kompromis między obecnymi uwarunkowaniami rynkowymi a potrzebami budżetowymi kraju.

Ulga polega na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na budowę oraz zakup mieszkania w budynku wielorodzinnym

W przypadku, gdy ulga przewyższy roczny dochód dojdzie do jej rozliczenia w kolejnych latach, co nie spowoduje aż tak gwałtownego zmniejszenia dochodów budżetowych.

Czytaj także: Mieszkania na wynajem: czy uda się obronić odpisy amortyzacyjne?

Przez cztery lata można było już korzystać z ulgi na wynajem

„Ulga na wynajem” jest rozwiązaniem legislacyjnym, które z sukcesem funkcjonowało w polskim porządku prawnym w latach 1997‒2001.

Zgodnie z szacunkami JLL na tej podstawie powstało około 100 tys. mieszkań. Kwota ulgi zmieniała się na przestrzeni lat i maksymalnie wynosiła 189 tys. złotych.

Doradca podatkowy Piotr Paśko, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP

‒ Funkcjonująca w przeszłości ulga związana z budową mieszkań na wynajem cieszyła się sporym zainteresowaniem podatników. Pozwalała ona bowiem uzyskać zwykłemu Kowalskiemu istotne korzyści podatkowe związane z budową mieszkań na wynajem.

Mieszkania wciąż są towarem deficytowym, natomiast wprowadzenie takiej ulgi może przyczynić się w pewnym stopniu do poprawienia sytuacji mieszkaniowej Polek i Polaków – zwłaszcza poza obszarem największych miast, którymi przede wszystkim zainteresowani są profesjonalni inwestorzy – komentuje doradca podatkowy Piotr Paśko, partner w firmie doradztwa podatkowego MDDP, która opracowała projekt legislacyjny przekazany Ministerstwom.

Czytaj także: Za dwa lata głęboka zapaść w liczbie mieszkań oddawanych do użytkowania

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich