POLSIF – nowa platforma zrównoważonych finansów
Misją POLSIF jest promowanie i rozwój polskiego rynku zrównoważonych inwestycji i finansów poprzez tworzenie i promowanie najlepszych praktyk zrównoważonego rozwoju w instytucjach finansowych, tj. bankach, towarzystwach ubezpieczeń, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, funduszach private equity i domach maklerskich.
Stowarzyszenie tworzy platformę wymiany poglądów i konsultacji oraz współpracy inwestorów i podmiotów z rynku finansowego, zarówno krajowego jak i międzynarodowego.
Będzie wspierać wzrost i transformację polskiej gospodarki i polskiego rynku finansowego a także popularyzować wiedzę oraz przygotowywać badania i analizy (również prawne) z zakresu ESG.
Kluczowe inicjatywy: SFDR, CSDDD, ESG Ratings
POLSIF koncentruje się na analizie, opiniowaniu i wsparciu we wdrażaniu kluczowych inicjatyw z zakresu zrównoważonego rozwoju rynku finansowego. Jedną z najważniejszych, które odbędą się jeszcze na przełomie 2023 i 2024 roku, są konsultacje w sprawie przyszłego kształtu Rozporządzenia SFDR (Sustainable Finance Disclosure Regulation – dyrektywa dotycząca ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych) na poziomie EUROSIF, jak i polskiego rynku.
Stowarzyszenie zabierze także głos w sprawie nadchodzących w 2024 roku regulacji CSDDD (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – dyrektywa dotycząca należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w tym w łańcuchach dostaw) oraz ESG Ratings (ocena efektywności zarządzania oraz ryzyka przedsiębiorstwa w obszarze środowiskowym, społecznym i ładu korporacyjnego).
Planowana jest bliska współpraca z izbami branżowymi, z którym wspólnie będą wypracowywane standardy, praktyki i edukacja polskiego środowiska finansowego oraz z GPW przy tworzeniu nowej bazy danych ESG i projektach edukacyjnych dla emitentów.
POLSIF ma ambicje stać się również istotnym głosem i centrum kompetencyjnym przy inicjatywie centrum zielonych finansów skupionej wokół Ministerstwa Finansów.
Czytaj także: Platforma ESG BIK przekłada regulacje europejskie na biznesową praktykę
Zrównoważony rozwój ważny dla sektora bankowego
Zrównoważony rozwój jest jednym z ważniejszych elementów łańcucha wartości sektora bankowego.
W Stowarzyszeniu obszar współpracy z bankami należy do kompetencji Joanny Ałasy, członka zarządu POLSIF, a zarazem doradcy inwestycyjnego i Sustainability Principal Eksperta w ING Bank Śląski S.A.
„W powstawaniu POLSIF, zjednoczeniu ekspertów i entuzjastów sektora bankowego, kryje się determinacja w adresowaniu wyzwań związanych ze zrównoważonym rozwojem. W POLSIF razem z przedstawicielami m.in. sektora bankowego dążymy do rozwiązywania problemów związanych z ESG.
Chcemy, żeby nasze działania przynosiły korzyści zarówno biznesowi, jak i społeczeństwu. Dążyć będziemy do tego wypracowania jednolitych standardów i praktyk zrównoważonego inwestowania i finansowania, tak koniecznych w obliczu nowych regulacji” – podkreśla Joanna Ałasa.
Cztery centra kompetencyjne POLSIF
Zadania statutowe POLSIF będą realizowane w ramach czterech centrów kompetencyjnych.
Centrum Regulacyjne odpowiadać będzie za wpływ na kształt prawa poprzez udział w konsultacjach powstających aktów prawnych, a także pomoc w interpretacji i wdrożeniu istniejących wymogów.
Centrum Standardów zajmie się wdrażaniem nowych rozwiązań poprzez opracowywanie praktycznych przewodników, narzędzi i dobrych praktyk w instytucjach finansowych.
Centrum Edukacyjne będzie wspierać edukację członków zwyczajnych oraz innych interesariuszy w obszarze zrównoważonych finansów, inwestycji i regulacji.
Centrum Badawcze skoncentruje się na podejmowaniu strategicznych i bieżących decyzji za pomocą przygotowywanych raportów i analiz rynkowych.
Czytaj także: Zrównoważony rozwój stał się priorytetem dla polskiej branży IT
POLSIF – reprezentacja EUROSIF oraz GSIA w Polsce
POLSIF jest częścią The European Sustainable Investment Forum (EUROSIF) – ogólnoeuropejskiej organizacji, która działa jako partnerstwo krajowych forów zrównoważonego inwestowania (SIF).
Sieć forów obejmuje ponad 400 organizacji z siedzibą w Europie, wywodzących się z łańcucha wartości branży zrównoważonych inwestycji.
Organizacje te to inwestorzy instytucjonalni, podmioty zarządzające aktywami, dostawcy indeksów oraz firmy zajmujące się badaniami i analizami ESG.
EUROSIF jest również członkiem-założycielem Global Sustainable Investment Alliance (GSIA) – sojuszu największych SIF-ów na całym świecie.
Obecnie członkami EUROSIF są, prócz POLSIF, organizacje z Czech, Finlandii, Niemiec, Włoch, Francji, Luksemburga, Irlandii, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.
Więcej informacji o działaniach POLSIF można znaleźć na profilu Stowarzyszenia na Linked In: https://www.linkedin.com/company/sustainanable-investment-forum-poland-polsif/
Członkowie, zarząd, rada programowa
Członkami POLSIF jest obecnie ponad 30 profesjonalistów z rynku finansowego oraz środowiska akademickiego w Polsce. Stowarzyszenie ma charakter otwarty, można więc w każdej chwili dołączyć do niego po spełnieniu wymagań statutowych.
Bieżącą i strategiczną działalność POLSIF nadzoruje zarząd, który tworzą eksperci rynku kapitałowego z wieloletnim doświadczeniem.
Ciałem doradczym i opiniotwórczym jest rada programowa, do której weszło 18 przedstawicielek i przedstawicieli rynku kapitałowego, organizacji międzynarodowych i środowiska naukowego.
Skład zarządu POLSIF:
- Krzysztof Kamiński – prezes zarządu
- Joanna Ałasa
- Marlena Janota
- Roksana Kałużna-Bałazy
- Piotr Dmuchowski
- Robert Sroka
- Piotr Żochowski
Skład rady programowej POLSIF:
- Robert Adamczyk
- Anna Grygiel- Tomaszewska
- Ludwik Kotecki
- Michał Kurtyka
- Monika Marcinkowska
- Waldemar Markiewicz
- Franjo Mlinaric
- Monika Nachyła
- Barbara Nowakowska
- Izabela Olszewska
- Aleksandra Palińska
- Małgorzata Rusewicz
- Robert Rybski
- Agnieszka Smoleńska
- Agnieszka Słomka-Gołębiowska
- Lucyna Stańczak-Wuczyńska
- Katarzyna Szwarc
- Linda Zeilina