Podsumowanie Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG

Podsumowanie Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG
Źródło: KPMG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
20‒21 stycznia br., podczas 11. Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, eksperci wskazali przedsiębiorcom najnowsze zmiany w przepisach i uwarunkowania regulacyjne biznesu w 2021 r. oraz zasygnalizowali istotne aspekty działalności firm w nowej rzeczywistości. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Business Reimagined", a 13 wystąpień merytorycznych mogło oglądać 2 000 akredytowanych uczestników na co dzień obejmujących najwyższe stanowiska kierownicze. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG to największe tego typu przedsięwzięcie w Polsce organizowane przez firmę audytorsko-doradczą KPMG od 2011 r.

Pandemia wymusiła zmianę formy kontaktów biznesowych, stąd 11. Kongres Podatków i Rachunkowości KPMG po raz pierwszy odbył się wyłącznie w formule online.

Pierwszego dnia omówiono nowe trendy w kontrolach podatkowych, które dzięki szerszemu niż dotąd wykorzystaniu technologii, prowadzone są w sposób zautomatyzowany.

Eksperci przedstawili koncepcję rzeczywistego właściciela i zmiany w zakresie WHT, a także źródła finansowania firm w latach 2021-2027

Zwrócono uwagę na szereg udogodnień i ulg dla przedsiębiorców – jak np. estoński CIT lub możliwość zmiany formy prawnej, w jakiej prowadzony jest biznes – które ustawodawca wprowadził wraz z wieloma regulacjami uszczelniającymi system podatkowy.

Czytaj także: Koronawirus: 24 proc. firm rozważa przeprowadzenie restrukturyzacji ze względu na pandemię

Uczestnicy wysłuchali prelekcji poświęconych podatkowym wyzwaniom na 2021 r. dla osób fizycznych i pracodawców, nowościom w VAT i wprowadzonym uproszczeniom w rozliczeniu podatku.

Eksperci przedstawili koncepcję rzeczywistego właściciela i zmiany w zakresie WHT, a także źródła finansowania firm w latach 2021-2027.

Podczas drugiego dnia Kongresu zwrócono uwagę na przyspieszenie cyfryzacji w 2020 r., co łączy się m.in. ze zmianą funkcji działu finansów w biznesie i cyfrową transformacją przedsiębiorstw.

Część prelekcji poświęcono tematom związanym ze sprawozdawczością finansową wskazując m.in. jakich informacji w pierwszej kolejności poszukują odbiorcy sprawozdań finansowych.

Omówiono trendy i wyzwania w podatkach międzynarodowych oraz zagadnienia dotyczące cen transferowych.

W agendzie nie zabrakło miejsca na omówienie zmian w KSH zgodnie z rządowym projektem jego nowelizacji oraz na przedstawienie prawnych aspektów przygotowania firm do sprzedaży.

Czytaj także: Banki w nowej rzeczywistości: trendy, które przyspieszyły i mają kluczowe znaczenie dla sukcesu

Wśród uczestników Kongresu KPMG tradycyjnie przeprowadzono badanie na temat polskiego systemu podatkowego, którego celem jest poznanie punktu widzenia kadry najwyższego szczebla zatrudnionej w przedsiębiorstwach z różnych branż w całej Polsce.

Wyniki będą podstawą do przygotowania raportu KPMG, w którym zostanie przedstawiona ocena polskiego sytemu podatkowego oraz największe podatkowe wyzwania, z jakimi będą musiały mierzyć się firmy w 2021 rok.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie kongresowej: home.kpmg/pl/kongresKPMG

Źródło: KPMG