PKB spadł o 0,5% r/r w II kw. 2023 r. według szybkiego szacunku GUS

PKB spadł o 0,5% r/r w II kw. 2023 r. według szybkiego szacunku GUS
Fot. stock.adobe.com /
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Produkt Krajowy Brutto (ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego, niewyrównany sezonowo) spadł o 0,5% r/r w II kw. 2023 r. wobec 0,3% spadku r/r w poprzednim kwartale, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS) w szybkim szacunku tych danych.

„Według szybkiego szacunku produkt krajowy brutto (PKB) niewyrównany sezonowo w II kwartale 2023 r. zmniejszył się realnie o 0,5% rok do roku wobec wzrostu o 6,1% w analogicznym okresie 2022 r.” – czytamy w komunikacie.

Konsensus rynkowy na II kw. wynosił 0,3% spadku w ujęciu niewyrównanym sezonowo.

Czytaj także: Maleją szanse na utrzymanie rekordowego wzrostu polskiego eksportu

„W II kwartale 2023 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2015) zmniejszył się realnie o 3,7% w porównaniu z poprzednim kwartałem i był niższy niż przed rokiem o 1,3%” – czytamy dalej.

Dane mają charakter wstępny i mogą być przedmiotem rewizji, zgodnie z polityką rewizji stosowaną w kwartalnych rachunkach narodowych, w momencie opracowania pierwszego regularnego szacunku PKB za II kwartał 2023 r., który zostanie opublikowany 31 sierpnia 2023 r., podano także.

PKB, wykres sierpień 2023 GUS
Źródło: PAP Biznes

Czytaj także: Polska gospodarka hamuje, w I kw. 2023 r. PKB spadł o 0,2% r/r

Spadek PKB w II kw. ’23 pogłębił się, ale III kw. powinien przynieść poprawę

Wstępne dane o PKB Polski w II kw. były niższe od oczekiwań rynku, PKB spadł w tym okresie o 0,5 proc. rdr wobec spadku na poziomie 0,3 proc. w I kw. Trzeci kwartał powinien już przynieść poprawę, m. in. dzięki odbiciu konsumpcji – wskazują ekonomiści.

Monika Kurtek, Bank Pocztowy (e-mail):

„Dynamika PKB w drugim kwartale br. okazała się nie tylko słabsza od średnich oczekiwań rynkowych, ale także gorsza od zanotowanej w pierwszym kwartale br. Na ten moment nie znamy struktury PKB w drugim kwartale, ale na bazie danych miesięcznych dot. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej czy eksportu i importu, można wnioskować, że po pierwsze nastąpiło w drugim kwartale br. pogłębienie spadku konsumpcji gospodarstw domowych, po drugie wolniej rosły inwestycje, po trzecie nastąpiła dalsza redukcja zapasów przez firmy skutkująca ponownie ujemnym wkładem do PKB, i po czwarte zmniejszył się dodatni wkład eksportu netto do PKB.

Większy od oczekiwanego spadek PKB w drugim kwartale niesie dwa skutki. Po pierwsze, obniża prognozę dynamiki PKB w całym bieżącym roku w okolice zera. Biorąc pod uwagę, że w drugim kwartale nie nastąpiła poprawa koniunktury, a w tym półroczu rosną dla polskiej gospodarki ryzyka (ze względu na pogarszający się chociażby stan gospodarki niemieckiej i coraz bardziej wyraźne hamowanie gospodarki chińskiej), odbicie w kolejnych miesiącach może nie nastąpić, albo będzie tylko nieznaczne. Po drugie, słabszy od oczekiwań stan gospodarki może zostać wskazany przez część RPP jako argument za szybką obniżką stóp procentowych, nawet jeśli wskaźnik CPI nie zejdzie poniżej 10,0 proc. rdr.”.

Grzegorz Ogonek, Santander BP:

„PKB raczej zaskakiwał w górę w poprzednich odczytach, więc to intrygująca odmiana. Nie liczyliśmy, że II kw. będzie kwartałem odbicia, słabość bijąca z odczytów europejskiej produkcji i krajowych, miesięcznych danych sugerowały, że odbicie nastąpi później. Teraz jesteśmy w okolicy 'dołka’. Zakładaliśmy, że w 2023 r. wzrost wyniesie ok. 1 proc., z ryzykiem w dół. Nie zmieniamy póki co prognozy, przynajmniej do czasu aż nie zobaczymy szczegółowych danych”.

PKO BP (Twitter):

„Spadek PKB w II kw. 2023 r. pogłębił się, zgodnie z naszą prognozą, do -0,5 proc. rdr z -0,3 proc. rdr w I kw. 2023 r., najprawdopodobniej za sprawą negatywnego wpływu spadającej konsumpcji. Od III kw. oczekujemy już powrotu do dodatniej dynamiki, m. in. dzięki odbiciu konsumpcji (efekt wzrostu dochodów realnych) oraz mocnym inwestycjom. Z kolei dynamika kdk pozostaje bardzo wahliwa”

ING Bank Śląski (Twitter):

„W II kw. PKB ponownie pod kreską. Gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. rdr, po spadku o 0,3 proc. rdr w I kw. Spodziewamy się, że III kw. przyniesie niewielką tylko poprawę, a na wyraźniejsze odbicie koniunktury przyjdzie nam poczekać do IV kw.”.

mBank (Twitter)

„No to recesja (chociaż naszym zdaniem trwała od II kw. 2022). PKB w II kwartale zmalało o 0,5 proc. rdr (-3,7 proc. kdk ). I to jest pierwsza zła wiadomość. Dobra jest taka, że kolejne kwartały będą wyżej”.

Bank Pekao (Twitter):

„Tak, jak obstawialiśmy, drugi kwartał okazał się być słabszy od pierwszego. Polska gospodarka skurczyła się o 0,5 proc. rdr (w pierwszym kwartale -0,3 proc. rdr). Naszym zdaniem w całym roku polska gospodarka urośnie o 0,4 proc.”.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews