PFR TFI przejęło zarządzanie funduszem PPK od Skarbiec TFI

Zmiana jest związana z decyzją Komisji Nadzoru Finansowego o wykreśleniu Skarbiec TFI z ewidencji instytucji zarządzających PPK. PFR TFI jako instytucja wyznaczona, zgodnie z obowiązkiem wynikającym z ustawy o PPK, ma za zadanie zapewnienie powszechnego dostępu do PPK, bezpieczeństwa systemu oraz ciągłości w zarządzaniu środkami.
Pracodawcy oraz uczestnicy PPK prowadzonych dotychczas przez Skarbiec TFI nie muszą podejmować żadnych działań w związku ze zmianą zarządzającego. PFR TFI inwestuje zgromadzone środki, przyjmuje i rozlicza wpłaty oraz realizuje dyspozycje.
Wszystkie umowy – zarówno te o zarządzanie, jak i o prowadzenie PPK pozostają w mocy.
Zmiana w żaden sposób nie wpływa na własność i wysokość środków zgromadzonych na rachunkach PPK. Zespół ekspertów PFR TFI pozostaje do dyspozycji pracodawców i uczestników, zapewniając im kompleksowe wsparcie.
Czytaj także: W grudniu ’24 wartość aktywów w PPK wyniosła 30,26 mld zł
Przejrzysty proces przejmowania nowego funduszu przez PFR TFI
– Tym, co wyróżnia PFR TFI jako instytucję wyznaczoną od innych instytucji finansowych jest fakt, że zadania realizujemy w interesie publicznym, zapewniając dostęp do PPK jako rozwiązania systemowego.
Profesjonalny zespół PFR TFI zapewnia pracodawcom wsparcie w realizacji obowiązków związanych z wdrożeniem i obsługą programu. W PFR TFI zadbaliśmy o to, żeby cały proces przejęcia zarządzania był maksymalnie przejrzysty – zarówno dla pracodawców, jak i uczestników.
Dlatego od razu przekazaliśmy wszystkie informacje dotyczące przejęcia i naszych planów na przyszłość. Zależało nam na tym, aby klienci i uczestnicy przejętego funduszu mieli możliwość poznania PFR TFI i tego, co oferujemy w ramach współpracy – mówi Tomasz Orlik, członek zarządu ds. operacyjnych w PFR TFI.
Po przejęciu zarządzania PFR TFI będzie zarządzać dziewięcioma własnymi funduszami zdefiniowanej daty oraz dziewięcioma funduszami przejętymi od Skarbiec TFI.
Docelowo, po uzyskaniu odpowiednich zgód fundusze o analogicznym poziomie ryzyka i horyzoncie inwestycyjnym zostaną połączone, co zwiększy efektywność działania. Umożliwi także pracodawcom skorzystanie z nowoczesnego systemu iPPK pozwalającego na pełną obsługę programu, automatyzację procesów i integrację z systemami kadrowo-płacowymi.
Uczestnicy z kolei otrzymają dostęp do wygodnego serwisu internetowego IAT FI, dzięki któremu w każdej chwili będą mogli sprawdzić stan swojego rachunku czy złożyć dyspozycje do instytucji finansowej.
Po połączeniu funduszy poziom ryzyka i horyzont inwestycyjny konkretnych subfunduszy, w których gromadzone są środki uczestników PPK, pozostaną bez zmian.
Czytaj także: Dlaczego OFE, PPK i firmy ubezpieczeniowe powinny inwestować w fundusze private equity?
PFR TFI czyli wyznaczona instytucja finansowa dla PPK
Rola wyznaczonej instytucji finansowej, którą w systemie PPK pełni PFR TFI, wynika wprost z ustawy o PPK i nakłada na PFR TFI obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa systemu.
Instytucja wyznaczona działa na takich samych zasadach, jak inne instytucje uprawnione do zarządzania PPK, a dodatkowo wspiera uczestników w długoterminowym oszczędzaniu.
– Bardzo dbamy o to, aby nasza oferta jak najlepiej odpowiadała potrzebom rynku i spełniała oczekiwania klientów. A co najważniejsze, stawiamy na efektywność, czego potwierdzeniem są wyniki wypracowane przez fundusz PFR PPK SFIO.
W 2024 roku PFR TFI osiągnęło wyniki zarządzania, które pokazują, że nasze subfundusze zajmują wysokie pozycje na tle średniej rynkowej – od 5,36 proc.
Stopy zwrotu w przypadku PFR PPK 2025 do aż 8,14 proc. dla funduszu PFR PPK 2065.
Dla porównania średni wynik funduszy o zdefiniowanej dacie 2025 wynosi 4,97 proc., zaś w przypadku funduszy ze zdefiniowaną datą 2065 kształtuje się na poziomie 7,10 proc. (według danych na 30 grudnia 2024 r.).
Aż 7 z 9 subfunduszy PFR PPK znalazło się w pierwszym kwartylu, co oznacza, że znalazły się wśród 25 proc. najlepszych funduszy w swojej grupie. Pozostałe dwa subfundusze znalazły się w drugim kwartylu, osiągając wyniki powyżej mediany- tłumaczy Tomasz Orlik.
Czytaj także: Ponad połowa czterdziestolatków oszczędza dodatkowo na emeryturę
***
PFR TFI jest częścią Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, w skład której wchodzą instytucje finansowe i doradcze dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestujące w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.
Oprócz funduszy zdefiniowanej daty Towarzystwo zarządza również 12 funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi.
Łącznie PFR TFI zarządza aktywami o wartości ponad 18 mld zł.
PFR TFI w systemie PPK pełni szczególną rolę wyznaczonej instytucji finansowej, zapewniając powszechny dostęp do programu i ciągłość zarządzania oszczędnościami uczestników w przypadku braku możliwości prowadzenia programu przez dotychczasową instytucję zarządzającą.