OFE w kwietniu ’24 zarobiły średnio 2,0%

OFE w kwietniu ’24 zarobiły średnio 2,0%
Fot. stock.adobe.com / suriyapong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W kwietniu dobra passa najważniejszych globalnych indeksów uległa zakończeniu, a na głównych giełdach odnotowano kilkuprocentowe spadki. Znacznie lepiej poradziły sobie WIG-i. Indeks blue chipów wzrósł o 1,65%, a fundusze emerytalne osiągnęły jeszcze wyższą stopę zwrotu, czytamy w informacji IGTE i Zespołu Analizy.pl.

Indeks szerokiego rynku WIG bił w kwietniu ’24 kolejne rekordy wszech czasów, zarówno intradayowo, jak i na zamknięciach sesji, zbliżając się do 85,4 tys. punktów. Ostatecznie zakończył miesiąc nieco niżej, i tak jednak w całym miesiącu zyskał 2,2%.

Najlepiej poradziły sobie spółki spoza głównych indeksów, bowiem WIG20 zyskał nieco mniej, ale również solidne 1,65%, natomiast indeksy średnich i małych spółek zakończyły kwiecień na niewielkich minusach, sięgających odpowiednio -0,65% oraz -0,13%.

O wiele gorzej poradziły sobie największe światowe indeksy. S&P 500 stracił 4,16% i zanotował najgorszy miesiąc od września 2023 r., Nasdaq poszedł w dół o 4,41%, zaś Dow Jones znalazł się o 5% niżej niż na koniec marca.

Zanurkowały też, choć nieco płycej, europejskie indeksy: DAX spadł o 3,03%, a francuski CAC o 2,69%. Japoński Nikkei zniżkował o 4,86%.

Dobrze poradziły sobie natomiast indesky w Chinach: hongkoński Hang Seng zykał aż 7,39%.

W kwietniu nastąpiło więc odwrócenie trendów na globalnych rynkach, a przyczyną tego stanu rzeczy były obawy o dalsze odsuwanie się w czasie obniżek stóp procentowych w USA. Inflacja za oceanem przestała spadać i okazała się lekko wyższa od prognozowanej, widać też presję płacową w amerykańskich firmach.

1 grafika , Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2024)

Wyniki OFE

Jednak OFE, które 80% aktywów mają ulokowane w akcjach krajowych spółek, poradziły sobie bardzo dobrze. W kwietniu zarobiły średnio 2,0%, czyli niemal tyle, co w marcu (2,1%).

W ciągu 12 miesięcy osiągnęły średnio 35,6-proc. stopę zwrotu.

2 tabela, Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2024)

Najwyższą wypracowała Uniqa OFE (2,2%), która jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy miała najsłabszą stopę zwrotu, wynoszącą i tak solidne 33%.

Powyżej średniej zarobiło w tym czasie łącznie 5 funduszy, a najlepszy okazał się PKO BP Bankowy OFE (38,5%). On z kolei wypadł najsłabiej w samym kwietniu.

Czytaj także: 13. miesięcy z rzędu rosną aktywa zarządzane przez krajowe TFI

Ranking OFE

Mimo relatywnie najsłabszego wyniku w ostatnim miesiącu, w kwietniowym rankingu funduszy emerytalnych opartym na wskaźniku mierzącym relację zysku do ryzyka (Information Ratio) PKO Bankowy OFE utrzymał pozycję lidera z dwiema najwyższymi notami: zarówno w horyzoncie rocznym, jak i trzyletnim.

Na drugie miejsce awansował fundusz Vienna OFE, który przy najwyższej ocenie w perspektywie roku ma niższą ocenę trzyletnią.

Najniższe miejsce na podium zajmuje fundusz Generali OFE. W porównaniu z marcem te dwa fundusze zamieniły się miejscami.

Zestawienie zamykają, podobnie jak przed miesiącem, UNIQA OFE oraz OFE PZU „Złota jesień” z najniższymi ocenami zarówno w horyzoncie rocznym, jak i 3-letnim.

3 tabela, Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2024)

Aktywa funduszy emerytalnych

W kwietniu wartość aktywów zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych wzrosła o 1,7% czyli o 3,82 mld zł do 225,6 mld zł – najwyższego poziomu od reformy OFE w lutym 2014 roku.

Największy w tym udział miał dodatni wynik z zarządzania szacowany na 4,3 mld zł. Na minus zadziałały ujemne przepływy między OFE a ZUS-em.

4 tabela, Podsumowanie rynku funduszy emerytalnych (kwiecień 2024)

Czytaj także: OFE w lutym zarobiły średnio 6,1 procent

Komentarz IGTE

– OFE kontynuują serię dobrych wyników, w kwietniu zarobiły 2,0%, w ciągu ostatnich 12 miesięcy 36,5%. Rynek kapitałowy potrafi dawać wysokie stopy zwrotu, co jest szczególnie ważne w kontekście naszej potrzeby kumulowania dodatkowych oszczędności emerytalnych.

Trwające do końca lipca ’24 okno transferowe, które pozwala na skorzystanie z oferty OFE, jest dobrą okazją do przyjrzenia się finansowemu zabezpieczeniu swojej starości i podjęcia odpowiednich kroków do jego poprawy.

Małgorzata Rusewicz,

Warto mieć świadomość, że dzisiejsze dobre decyzje mogą mieć kluczowe znaczenie dla przyszłej jakości naszego życia – komentuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Czytaj także: Znowu można się zapisać do OFE, ale czy na długo?

Źródło: Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych / IGTE, Analizy.pl