Niemal wszystkie grupy funduszy inwestycyjnych traciły we wrześniu

Niemal wszystkie grupy funduszy inwestycyjnych traciły we wrześniu
Fot. stock.adobe.com/joyfotoliakid
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu traciły niemal wszystkie grupy krajowych funduszy inwestycyjnych - poinformowały Analizy.pl w raporcie. Najsłabiej wypadły fundusze metali szlachetnych, a także akcji tureckich, które traciły odpowiednio 7 i 6,4 proc. Zarobić dały jedynie fundusze dłużne zagraniczne i akcji europejskich rynków wschodzących.

Wrzesień nie był udany dla klientów TFI – większość z nich zanotowała bowiem straty. Najmocniejsza przecena dotknęła grupy funduszy rynku metali szlachetnych i akcji tureckich.

„Początek jesieni przyniósł nie tylko zmianę aury za oknem, ale znacząco popsuł też nastroje na rynkach. We wrześniu indeksy spadały zarówno w USA, jak i w Europie, rosły też rentowności papierów skarbowych i taniało złoto” – napisano w raporcie.

„W tabeli z podsumowaniem średnich miesięcznych wyników w poszczególnych grupach funduszy już dawno nie było tak czerwono. Z jednej strony, inwestorzy obawiają się kryzysu energetycznego na świecie, z drugiej – oczekują szybkiej normalizacji polityki pieniężnej przez Fed. Sporo zamieszania wprowadził też chiński Evergrande” – dodano.

Tylko dwie grupy funduszy dały zarobić

Spośród 24 grup funduszy wyszczególnionych w comiesięcznym zestawieniu analiz.pl tylko dwie przyniosły we wrześniu zyski. Fundusze dłużne zagraniczne dały zarobić 1,8 proc., a akcji europejskich rynków wschodzących 0,1 proc.

Spadki sięgające 1,1 proc. notowały pozostałe fundusze dłużne, gdzie najsłabiej wypadły papiery dłużne globalne.

„Kiepskie nastroje towarzyszyły też inwestującym na rynku długu. Z jednej strony inwestorzy oczekują szybkiej normalizacji polityki pieniężnej przez Fed, a z drugiej – obawiają się problemów z podniesieniem limitu długu publicznego w USA. We wrześniu sekretarz skarbu Janet Yellen poinformowała, że po 18 października amerykańskiej administracji mogą się skończyć pieniądze. W czwartek, 30 września, prezydent Joe Biden podpisał tymczasowe rozwiązanie finansowe do końca grudnia, ale nie oznacza to wcale, że temat zadłużenia wygasa” – napisano.

Czytaj także: Do funduszy inwestycyjnych napłynęło w sierpniu 1,3 mld zł; w centrum uwagi mieszane i akcyjne >>>

Amerykańskie dziesięciolatki skoczyły do niemal 1,5 proc., niemieckie do -0,2 proc. Rentowności polskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyły z kolei 2,2 proc. i zakończyły wrzesień na najwyższym poziomie zamknięcia miesiąca od ponad dwóch lat.

„Nie dziwi zatem, że większość funduszy dłużnych polskich zakończyła miesiąc pod kreską. Najwięcej, bo 1,9 proc. stracił Noble Fund Obligacji, kiepsko wypadł też PZU Dłużny Aktywny, bo skurczył portfel o 1,8 proc. Na drugim biegunie znalazły się natomiast Energia Konserwatywny i ALTUS Konserwatywny, które we wrześniu zyskały po 0,7 proc.” – wskazali analitycy.

Po ok. 1 proc. traciły fundusze mieszane i akcji polskich

Po ok. 1 proc. traciły fundusze mieszane i akcji polskich, a fundusze akcji globalnych zniżkowały po ponad 3 proc. Inwestujący w akcje amerykańskie tracili średnio 3,9 proc.

„We wrześniu globalne indeksy giełdowe odnotowały największą miesięczną przecenę od marca 2020 r. Amerykański S&P 500 zanurkował o niemal 5 proc., przerywając tym samym siedmiomiesięczną serię wzrostową. Jeszcze mocniej przecenił się technologiczny Nasdaq, bo stracił ponad 5 proc. W tym czasie niemiecki DAX spadł o prawie 4 proc., a francuski CAC40 – o 2,5 proc. Spadki przetoczyły się też przez warszawską giełdę. Najmocniej, bo o 2,4 proc. potaniał indeks WIG20. W tym czasie WIG stracił 0,8 proc., a sWIG80 i mWIG40 znalazły się na niewielkim plusie” – wskazano w raporcie.

„W efekcie średnia strata funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniosła we wrześniu 1,7 proc., a akcji polskich małych i średnich spółek sięgnęła 0,7 proc. Najmocniej wrześniowa zawierucha poturbowała portfel Superfund Akcyjny, który stracił w miesiąc aż 4,5 proc. W tym czasie Allianz Selektywny zyskał 1 proc., a AGIO Akcji Małych i Średnich Spółek oraz MetLife Akcji Średnich Spółek dały zarobić po 0,8 proc.” – dodano.

Fundusze akcji tureckich przyniosły 6,4 proc. straty

Fundusze akcji tureckich, które w sierpniu i lipcu stały na czele wzrostów zyskując odpowiednio 6,8 i 6,4 proc., tym razem przyniosły 6,4 proc. straty.

„Z jednej strony, główny indeks giełdy w Stambule zanurkował o 4,5 proc., z drugiej – mocno osłabiła się też turecka waluta. W efekcie Investor Turcja stracił 7,6 proc., a Generali Akcje: Turcja skurczył portfele o 5,3 proc. Co było powodem spadków? Przy inflacji na poziomie 19,6 proc., turecki bank centralny – zamiast podnieść – obniżył stopy procentowe. Analitycy uznali obniżkę za szkodliwą i trudną do uzasadnienia, biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką rośnie wskaźnik CPI w Turcji (druga najwyższa inflacja na świecie)” – podano w raporcie.

Na dole zestawienia fundusze inwestujące w metale szlachetne

Na dole zestawienia ze spadkiem o 7 proc. znalazły się fundusze inwestujące w metale szlachetne.

„Widmo bankructwa Evergrande, a także obawy o kryzys energetyczny umocniły dolara amerykańskiego, a to mocno poturbowało wyceny metali szlachetnych. W efekcie, fundusze inwestujące na tym rynku straciły średnio 7 proc. Najgorzej wypadł PKO Akcji Rynku Złota, tracąc aż o 12,2 proc.” – dodano.

Źródło: PAP BIZNES