Niemal połowa Polaków skorzystała z usługi cashback

Niemal połowa Polaków skorzystała z usługi cashback
Fot. stock.adobe.com / Sergey
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Z najnowszych wyników badania Fundacji Polska Bezgotówkowa wynika, że już blisko połowa ankietowanych skorzystała z usługi cashback. Z usługi wypłaty gotówki przy okazji płacenia kartą za codzienne zakupy można skorzystać już w ponad 279 tys. placówek handlowych w całej Polsce. Najchętniej z cashback korzystają osoby w wieku 25-34 lata (60%), poinformowała Fundacja.

Chcąc skorzystać z usługi cashback należy zakupić w sklepie/punkcie handlowym dowolny produkt, a przed dokonaniem płatności kartą poinformować sprzedawcę o chęci wypłaty gotówki.

Użytkownicy kart mogą jednorazowo wypłacić dowolną kwotę w gotówce (również drobną), ale nie przekraczającą 1000 zł.

Badania Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że o rozwiązaniu cashback słyszało blisko 3/4 Polaków.

Czytaj także: Ponad 2/3 transakcji w sklepach i punktach usługowych to płatności bezgotówkowe

Płać kartą za zakupy, przy okazji wypłacisz gotówkę

– Usługa cashback to praktyczne rozwiązanie dla konsumentów, które pozwala wypłacić gotówkę podczas codziennych zakupów.

Cieszymy się, że świadomość na temat korzyści płynących z funkcji cashback cały czas rośnie, a sama usługa ma już ugruntowaną pozycję na polskim rynku – komentuje Anna Spychalska-Grzeszek, dyrektorka obszaru marketingu i produktów Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Badania przeprowadzone dla Fundacji Polska Bezgotówkowa pokazują, że co 10 osoba wypłaca pieniądze w sklepie kilka razy w tygodniu, a co trzecia (33%) kilka razy w miesiącu.

Najczęściej jednorazowo za pomocą usługi cashback wypłacane są kwoty powyżej 50 zł, ale mieszczące się do 100 zł (34%) oraz drobne kwoty do 50 zł (24%).

Usługa wypłaty gotówki jest uzależniona od jej dostępności w kasie, dlatego sprzedawca może zaproponować mniejszą kwotę, jeśli nie będzie dysponować odpowiednią ilością gotówki.

Czytaj także: Klienci PKO BP skorzystali już ponad 3 mln razy z usługi cashback w 2023 roku

279 tys. placówek handlowych z usługą cashback

Jak pokazują dane Narodowego Banku Polskiego, na koniec 2023 roku wypłatę gotówki przy okazji zakupów oferowało swoim klientom blisko 279 tys. placówek handlowych – sklepów i supermarketów, placówek pocztowych, stacji benzynowych, hoteli, salonów prasowych i innych punktów handlowo-usługowych w całej Polsce[1].

Z usługi cashback można skorzystać w punktach oznaczonych znakami Mastercard – Płać Kartą i Wypłacaj oraz VISA Cash Back.

Do akcji edukacyjnej na temat usługi włączyły się m.in. sklepy sieci Carrefour, Gzella, Netto, Sokołów, Empik, a także stacje benzynowe Moya.

Czytaj także: Cashback możliwy także zbliżeniowo

***

[1] Informacja o kartach płatniczych w IV kwartale 2023 r.

Źródło: Fundacja Polska Bezgotówkowa / FPB