Nagroda „Excellence in Currency” dla NBP za wprowadzenie wpłatomatów do bilonu w sieci oddziałów banku centralnego

Nagroda „Excellence in Currency” dla NBP za wprowadzenie wpłatomatów do bilonu w sieci oddziałów banku centralnego
Krzysztof Kowalczyk, Joanna Kołodziej, NBP, Marci Chavez, IACA, Astrid Mitchell, Currency News, Źródło: IACA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Narodowy Bank Polski otrzymał nagrodę „Excellence in Currency”, przyznawaną przez banki centralne i producentów znaków pieniężnych stowarzyszonych w organizacji International Association of Currency Affairs (IACA). Nasz bank centralny został uhonorowany za wprowadzenie usługi zamiany monet w urządzeniach samoobsługowych w Oddziałach Okręgowych NBP.

Nagroda została wręczona podczas odbywającej się w Amsterdamie „The Coin Conference”, największej na świecie konferencji poświęconej tematyce emisji, produkcji i logistyki monet.

Laureaci nagrody wyłaniani są w wyniku głosowania wszystkich członków International Association of Currency Affairs.

Narodowy Bank Polski zdobył pierwsze miejsce w kategorii „Najlepsza nowa moneta, zabezpieczenie lub rozwiązanie logistyczne”, wygrywając z nominowanymi do tej samej nagrody Japonią i Kanadą.

Prezes NBP podziękował za wyróżnienie pierwszym miejscem usługi zamiany monet Narodowego Banku Polskiego przez banki stowarzyszone w organizacji International Association of Currency Affairs (IACA).

„W imieniu Zarządu NBP chciałbym złożyć serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, które oddały na NBP głos. Zdobycie pierwszego miejsca dzięki opiniom ekspertów z międzynarodowych instytucji finansowych to szczególne wyróżnienie. Gratuluję pracownikom NBP, ale również innym instytucjom nominowanym, oraz zwycięzcom w innych kategoriach” – powiedział prof. Adam Glapiński, prezes Narodowego Banku Polskiego.

Produkowane w Polsce wpłatomaty do bilonu

Producentem zainstalowanych w NBP wpłatomatów jest firma Scan Coin. Powstała ona w Szwecji w roku 1966, a promocję samoobsługowych urządzeń do deponowania bilonu CDS rozpoczęła ponad 30 lat temu.

Model CDS9 wdrożony Polsce jest czwartą generacją tych maszyn. Po przejęciu Scan Coin przez firmę Suzo Happ, produkcję CDS-ów przeniesiono ze Szwecji do miejscowości Koninko pod Poznaniem. I właśnie w tej lokalizacji urządzenia te są obecnie wytwarzane i wysyłane do kilkudziesięciu krajów świata. 

Talemax od wielu lat jest dystrybutorem produktów Scan Coin/Suzo Happ. Firma ta dostosowała wpłatomaty CDS9 do specyfiki polskich monet i zaawansowanych wymagań wydajnościowych w projekcie.

Odbyło się to poprzez wprowadzenie wielu modyfikacji sprzętowych, a także dzięki dostosowaniu oprogramowania do potrzeb projektu.

Urządzenie do zamiany monet
Źródło: Talemax / aleBank.pl

Z zamiany monet skorzystało już 240 tys. osób

Od czasu uruchomienia usługi w styczniu 2021 r. we wszystkich Oddziałach Okręgowych NBP, skorzystało z niej 240 tys. osób, które zdeponowały 350 mln sztuk monet o łącznej wartości nominalnej ok 190 mln zł, co niewątpliwie potwierdza duże zainteresowanie tym innowacyjnym rozwiązaniem.

Usługa pozwala klientom na samodzielne wykonanie transakcji wpłaty monet do urządzenia, a następnie odebranie ich równowartości w kasie Oddziału w wyższych nominałach znaków pieniężnych.

Klient może również wybrać opcję dokonania wpłaty równowartości zdeponowanych monet na rachunek bankowy za pośrednictwem systemu płatności natychmiastowych BLIK (dotyczy banków, które uaktywniły dostęp do tej usługi).

Do tej pory udostępniono 21 urządzeń we wszystkich szesnastu oddziałach banku. Jeszcze w tym i kolejnym roku planowane są następne dostawy.

Szczegółowe informacje o nagrodzonej usłudze NBP można znaleźć na stronie internetowej (zakładka banknoty i monety/zamiana monet) Narodowy Bank Polski – Internetowy Serwis Informacyjny (nbp.pl).

Więcej na temat nagrody: Winners of the IACA Excellence in Currency Awards for COIN Announced | International Association of Currency Affairs

Źródło: Narodowy Bank Polski / NBP, automatykabankowa.pl