Nadal dwucyfrowa inflacja w lipcu wg wstępnych danych GUS

Nadal dwucyfrowa inflacja w lipcu wg wstępnych danych GUS
Fot. stock.adobe.com/Kamil
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Inflacja konsumencka wyniosła 10,8% w ujęciu rocznym w lipcu 2023 r., według wstępnych danych, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług konsumpcyjnych spadły o 0,2%, podał też GUS.

„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w lipcu 2023 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 10,8% (wskaźnik cen 110,8), a w stosunku do poprzedniego miesiąca obniżyły się o 0,2% (wskaźnik cen 99,8)” – czytamy w komunikacie.

Ceny żywności i napojów bezalkoholowych wzrosły o 15,6% r/r, nośników energii wzrosły o 16,7%, paliw do prywatnych środków transportu spadły o 15,5%, podano w komunikacie.

Czytaj także: PKB zacznie powoli rosnąć, pierwsze półrocze ’23 to stagflacja, nie recesja

Inflacja CPI w lipcu ’23

W ujęciu miesięcznym:

ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 1,2% m/m,

nośników energii nie zmieniły się,

a paliw do prywatnych środków transportu wzrosły o 0,4%.

Konsensus rynkowy wynosił: 10,9% r/r i -0,1% m/m.

Czytaj także: Główny ekonomista KIG: inflacja spadnie do 6,5-7% na koniec 2023 roku

Inflacja CPI w lipcu wyniosła mdm -0,2 proc. – flash szacunek GUS. Konsensus PAP: -0,1 proc. W czerwcu: 0,0 proc. 

tabela inflacja lipiec 2023

W kolejnych miesiącach tempo spadku wskaźnika CPI może wyhamować

Polski Instytut Ekonomiczny (Twitter):

„Inflacja spadła w lipcu z 11,5 do 10,8 proc. Najbardziej spadają ceny na paliwa – w lipcu były one o 15,5 proc. niższe niż rok temu. Ceny na żywność oraz nośniki energii również wykazują się mniejszym wzrostem – 15,6 i 16,7 proc. odpowiednio.

W najbliższych miesiącach spodziewamy się słabszego spadku inflacji. Niższe oczekiwania inflacyjne będą pozytywnie wpływać na poziom cen – w lipcu prawie 70 proc. respondentów uważa, że ceny będą rosły wolniej albo w takim samym tempie”.

W 2024 roku inflacja będzie się utrzymywać na dość wysokich poziomach – prognozujemy, że na koniec roku wyniesie ona 7,9 proc. Rynkowe prognozy są jednak nieco bardziej optymistyczne – Focus Economics wskazuje, że ten wskaźnik wyniesie 6,2 proc.”.

Piotr Bartkiewicz, BANK PEKAO:

„Generalnie w ostatnim czasie odczyty inflacji zaskakują in minus, odczyty są niższe od prognoz, są spore szanse, że ten wzorzec będzie kontynuowany. Na razie mamy mało informacji o samym lipcu.

Widzimy, że ceny żywności ukształtowały się poniżej naszych założeń, inflacja bazowa okazał się być nieco niższa od naszej prognozy. Te dwie kategorie weszły w mocne trendy spadkowe i to może być kontynuowane w sierpniu.

Natomiast to, co nam namieszało, to kwestia cen paliw – tutaj można się spodziewać wzrostów w sierpniu. Ostatecznie to, czy inflacja w sierpniu będzie jednocyfrowa to się dopiero okaże – będziemy musieli przeprowadzić bardziej szczegółowe analizy”.

mBANK (Twitter):

„Inflacja w lipcu zwolniła do 10,8 proc. rdr (poprzednio 11,5 proc.). Szoł skrada jednak spadek cen w ujęciu miesięcznym o 0,2 proc. To taka prawie normalna wartość jak na ten miesiąc, bo tu rządzi żywność. Inflacja bazowa spadła z 11,1 proc. rdr w okolice 10,7 proc. rdr.

Miary rozpędzenia inflacji bazowej nie są już na szalonych poziomach. Wciąż to jednak okolice 6 proc. w ujęciu rocznym. Ważne jest również to, że postęp się zatrzymał. Presja inflacyjna jest na poziomie tej z 2021 roku. Okres podbitki szokami wojennymi za nami”.

PKO BPO (Twitter):

„Inflacja CPI w lipcu spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. rdr w czerwcu, niżej od prognoz. W ujęciu mdm mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy – od sierpnia 2020.

Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas inflacja będzie nieznacznie, ale powyżej 10 proc. rdr.”.

ING BANK ŚLĄSKI (Twitter):

„W lipcu inflacja spadła do 10,8 proc. rdr z 11,5 proc. Jesteśmy na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu. Ustępują zewnętrzne szoki.

Kraje wschodzące już tną stopy (Chile, Węgry). NBP dołączy we wrześniu. Czy to ostatecznie wygrana wojna? Niekoniecznie”.

Źródło: ISBnews, PAP BIZNES