Główny ekonomista KIG: inflacja spadnie do 6,5-7% na koniec 2023 roku

Główny ekonomista KIG: inflacja spadnie do 6,5-7% na koniec 2023 roku
Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej. Źródło: KIG
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska gospodarka urośnie o 1,9% r/r w III kwartale oraz o 3,9% r/r w IV kwartale, dzięki czemu PKB w całym 2023 r. wzrośnie o 1,5% r/r, prognozuje w rozmowie z ISBnews główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Piotr Soroczyński. Według niego, w grudniu inflacja CPI spadnie do 6,5-7% r/r, zaś bezrobocie utrzyma się na poziomie ok. 5,1%.

Fazę cyklu koniunkturalnego, w którym obecnie znajduje się polska gospodarka, Soroczyński określa mianem „przedłużającej się stagnacji po okresie wysokiego wzrostu, który odrabiał pandemiczną recesję”.

„Wypada jednak zaznaczyć, że optyka poszczególnych branż może być daleka od wskazywanej danymi ogółem. Część sektorów sytuację odczytuje jako pozytywną o umiarkowanym wzroście, lecz dla części jednak nadal trwa okres recesji” – powiedział Piotr Soroczyński w rozmowie z ISBnews.

„Oczekujemy, że roczna dynamika realna PKB w III kwartale wyniesie 1,9%, a w IV kwartale 3,9%. Pozwoli to na wzrost realny PKB, liczony dla całego roku, o 1,5%. Oznacza to, że PKB w ujęciu nominalnym wyniesie na koniec 2023 r. około 3 454 mld zł” – dodał.

Czytaj także: Coraz trudniejsza sytuacja polskiego budżetu

Co będzie wpływało na dynamikę PKB?

W pierwszym kwartale 2023 r. niewyrównany sezonowo wskaźnik PKB obniżył się w skali roku o 0,3%. Dane o drugim kwartale, tzw. szybki szacunek produktu krajowego brutto, Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikuje 16 sierpnia ‘23.

W ocenie Piotra Soroczyńskiego, dla poprawy rocznej realnej dynamiki PKB – w stosunku do notowanej w I kwartale i oczekiwanej dla II kwartału – najważniejsze będzie zmniejszenie negatywnego wpływu konsumpcji prywatnej oraz odbicie w inwestycjach.

„Konsumpcja indywidualna wciąż obniżać będzie dynamikę PKB, ale już nie tak bardzo, jak w I półroczu, a w IV kwartale ciążyć będzie mniej niż w III kwartale” – powiedział główny ekonomista KIG.

„Jeśli natomiast koncentrować się na czynnikach dających w II półroczu wyłącznie pozytywy wkład w PKB, to będą to inwestycje i najprawdopodobniej też zapasy, które ostatnio były redukowane, ale w miarę pojawiania się zamówień zaczną rosnąć” – wskazał Piotr Soroczyński.

Dodał, że mocniejszego pozytywnego wpływu można też oczekiwać po konsumpcji publicznej.

„Do kompletu czynników działających na PKB wypada wymienić eksport netto – jego wpływ będzie słabł i w coraz mniejszym stopniu będzie napędzał PKB. Będzie to efekt stopniowego obudowywania importu zwłaszcza związanego z zapasami i konsumpcją” – ocenił Piotr Soroczyński.

Prognozy inflacyjne – będzie wyhamowanie cen?

Główny ekonomista KIG prognozuje, że wskaźnik inflacji CPI zejdzie poniżej 10% r/r w sierpniu ‘23, zaś na koniec roku wzrost cen wyhamuje do 6,5-7% r/r. W ciągu 2024 roku – jego zdaniem – inflacja nadal będzie się obniżać, by w grudniu 2024 r. wynieść 4-4,5%.

„Główne przesłanki stojące za takim scenariuszem to obserwowane dziś zmiany cen przemysłowych – zwłaszcza w przetwórstwie, w którym już w maju ’23 poziom cen był przeciętnie niższy niż przed rokiem. Spadkowi inflacji sprzyja też obserwowane w ostatnich miesiącach umocnienie złotego” – wyjaśnił Piotr Soroczyński.

GUS podał, że roczny wskaźnik inflacji w czerwcu wyniósł 11,5% wobec 13% w maju 2023 r.

„Ponadto u producentów i sprzedawców panuje obecnie silna obawa przed reakcją klientów na potencjalne następne podwyżki. Już dziś klienci realnie kupują mniej niż przed rokiem, protestując w ten sposób przeciw drożyźnie. Mniejsza niż dotąd liczba podwyżek i mniejsza ich skala spłaszczać będzie inflację” – dodał Piotr Soroczyński.

Jednocześnie zaznaczył, że spowolnienie inflacji najpierw odczuwalne będzie w cenach towarów, a z pewnym opóźnieniem w cenach usług.

Bazując na wskazanej ścieżce dynamiki cen, główny ekonomista KIG zakłada, że w tym roku stopa podstawowa NBP ulegnie obniżeniu do wartości z przedziału 6-6,25% (z 6,75% obecnie), a w kolejnym roku zejdzie do wartości z przedziału 3,75-4%.

„Co warto jednak podkreślić, taka ścieżka redukcji stóp może nie być optymalna z punktu widzenia walki z inflacją” – ocenił główny ekonomista KIG.

Czytaj także: Inflacja w czerwcu wyniosła 11,5 procent r/r, a w sierpniu spadnie poniżej 10 procent?

Stopa bezrobocia będzie zbliżona do 5%

Piotr Soroczyński przewiduje ponadto, że na koniec 2023 i na koniec przyszłego roku stopa bezrobocia rejestrowana będzie zbliżona do 5%.

„Na przełomie lata i jesieni bezrobocie osiągnie lokalne minimum i spadnie nieco poniżej 5%. W końcu 2023 roku sezonowo wzrośnie do około 5,1%, a lokalne maksimum nastąpi w lutym 2024 r., gdy wskaźnik wyniesie ok. 5,4%.

Latem 2024 r. bezrobocie ponownie zejdzie poniżej 5%, by w grudniu zbliżyć się do ok. 5%” – ocenił.

„Myśląc jednak o tak niskich poziomach bezrobocia, trzeba mieć na uwadze to, że nie są one wynikiem nadzwyczajnej koniunktury, ale zdecydowanie bardziej sytuacji demograficznej i niedostatku rąk do pracy na rynku” – dodał w rozmowie z ISBnews Piotr Soroczyński.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5% na koniec czerwca 2023 roku.

Czytaj także: Bezrobocie w Polsce niższe niż rok i miesiąc temu

Źródło: ISBnews