Ministerstwo Finansów: zerowa stawka VAT na żywność tylko do 31 marca ‘24
„Obniżona stawka VAT na podstawowe produkty spożywcze obowiązuje od 01.02.2022 roku. Została wprowadzona przy odczycie inflacji za styczeń 2022 roku na poziomie 9,2% (r/r).
Według wstępnych danych GUS inflacja w styczniu ’24 obniżyła się do 3,9% (r/r) i było to najniższe tempo wzrostu cen konsumpcyjnych w tym ujęciu od marca 2021 roku.
Wyraźnie spadło także roczne tempo wzrostu cen żywności i napojów bezalkoholowych – do 4,9% w styczniu br. (tj. najniżej od września 2021 roku)” – czytamy w komunikacie.
Czytaj także: Prezes NBP: prawdopodobnie jesteśmy w celu inflacyjnym
VAT na żywność: ceny w tendencji spadkowej
„Szacuje się, że w lutym i marcu br. zarówno inflacja (r/r) jak i tempo wzrostu cen żywności (r/r) utrzymają się w tendencji spadkowej.
Niższej dynamice cen żywności będą sprzyjać spadkowe tendencje cen na światowych rynkach rolnych, a także silny efekt bazy, wynikający z wysokiego wzrostu cen żywności przed rokiem” – czytamy dalej.
Dane dotyczące inflacji ogółem, jak i dynamice cen żywności i napojów bezalkoholowych za styczeń i luty br. (po uwzględnieniu nowych wag) GUS opublikuje 15 marca 2024 roku.
Czytaj także: Projekcja NBP: inflacja CPI w Polsce w 2025 roku wyniesie 3,4 proc., w 2026 obniży się do 2,9 proc.
VAT na żywność – opinia ekonomistów BNP Paribas BP
Powrót pierwotnej stawki VAT na żywność podbije inflację CPI w kwietniu o 1 pkt proc. do 3,5 proc. z 2,5 proc. w marcu – prognozują ekonomiści BNP Paribas BP.
„Ministerstwo Finansów nie przedłuży obniżenia stawki VAT na żywność.
Od kwietnia ceny artykułów spożywczych wzrosną, co przesunie roczną inflację CPI o około 1 pkt proc. w górę z około 2,5 proc. w marcu do 3,5 proc. w kwietniu” – napisali na platformie X ekonomiści.