Minister finansów o znaczeniu transformacji energetycznej dla zmiany modelu gospodarczego w Polsce, EKF 2024

Minister finansów o znaczeniu transformacji energetycznej dla zmiany modelu gospodarczego w Polsce, EKF 2024
Andrzej Domański. Źródło: EKF
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Transformacja energetyczna jest kluczowa dla lokowania innowacyjnych, technologicznych inwestycji w Polsce, tym samym zmiany modelu całej gospodarki, uważa minister finansów Andrzej Domański. Według niego, w polskiej gospodarce istnieje potencjał do rozwoju jednego z najważniejszych centrów finansowych w Europie.

„Przede wszystkim jednak musimy zacząć od transformacji energetycznej. To ona stanowi w mojej ocenie klucz do transformacji całej gospodarki. Wszystkie dyskusje dotyczące lokalizacji dużych innowacyjnych inwestycji – inwestycji w centra danych – zaczynają się od pytania o stabilne i czyste źródła energii.

I w Polsce, niestety, często na tym pytaniu się kończą. Już dziś wiemy, że firmy technologiczne jako kluczowe wyzwanie dla rozwoju sztucznej inteligencji wymieniają właśnie dostęp do energii” – powiedział Andrzej Domański podczas uroczystości otwarcia XIV edycji Europejskiego Kongresu Finansowego w Sopocie.

„Ministerstwo Finansów prognozuje, że w tym roku polska gospodarka będzie rosła w tempie przekraczającym 3%, a w przyszłym roku zgodnie z naszymi prognozami polska gospodarka będzie rosła w tempie niemal 4%” – podkreślił AndrzejDomański.

Według przyjętego w końcu kwietnia ‘24 Wieloletnim Planie Finansowym Państwa na lata 2024-2027, wzrost PKB wyniesie 3,1% w 2024 roku i przyspieszy do 3,7% w 2025 roku.

Czytaj także: EKF 2024: Centrum Myśli Strategicznych o zagrożeniach dla stabilności systemu finansowego

EKF 2024: potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy

Minister finansów wskazał, że wykorzystanie dobrze rozwiniętej, konkurencyjnej infrastruktury rynkowej, wysoko wykwalifikowanych specjalistów „może przekształcić Polskę w jedno z najważniejszych na kontynencie centrów finansowych, skoncentrowane na najbardziej perspektywicznych segmentach rynku”.

„Chcę Państwa zapewnić, że w Ministerstwie Finansów już podejmujemy działanie, które pomogą w realizacji tego celu.

Aktywnie uczestniczymy również w dyskusji na forum unijnym na temat Unii rynków kapitałowych” – powiedział Andrzej Domański.

Podkreślił, że „potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny dofinansowania inwestycji w modernizacji energetyki przemysłu obronnego i infrastruktury”.

Czytaj także: Prognoza ekspertów EKF: wzrost PKB wyniesie 3,2% w 2024 i przyspieszy do 3,8% w 2025 roku

Rozwój gospodarczy w horyzoncie dekad, a nie miesięcy

„Polska może przedłużyć swój sukces gospodarczy sukces zapoczątkowany 35 lat temu tylko wówczas, gdy nie zamkniemy się w samozadowoleniu i odważnie zmierzymy z wyzwaniami współczesnego świata.

Aby to się udało, potrzebny jest silny, nowoczesny system finansowy zdolny do finansowania inwestycji w modernizację energetyki przemysłu obronnego i infrastruktury.

Dążymy do tego, bo to warunki rozwoju i bezpieczeństwa – tj. od bezpieczeństwa zewnętrznego po bezpieczeństwo finansów publicznych – będą kluczowe dla stabilności i bezpieczeństwa polskiej gospodarki” – ocenił szef resortu.

„Nie możemy dać się uśpić dobrą perspektywą naszej gospodarki w horyzoncie 12 czy 24 miesięcy. Nasza odpowiedzialność za gospodarkę jest i musi być mierzona w horyzoncie dekad, a nie horyzoncie miesięcy” – podsumował minister finansów Andrzej Domański.

Czytaj także: EKF – Czy chcemy jeszcze się ścigać?

Źródło: ISBnews