mFundacja podsumowała 2023 rok: ponad 3 mln zł na edukację matematyczną

mFundacja podsumowała 2023 rok: ponad 3 mln zł na edukację matematyczną
Fot. stock.adobe.com / AVAVA
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ponad 3 mln zł na edukację matematyczną, 450 beneficjentów, 35 tys. uczestników dofinansowanych projektów – to tylko niektóre efekty działań mFundacji w 2023 roku. Od 2014 roku, zgodnie z przyjętą strategią „m jak matematyka”, mFundacja przeznacza 100 proc. statutowych środków na wspieranie edukacji matematycznej w Polsce. Przez ostatnią dekadę przeznaczyła na ten cel już 27 mln zł. Gwiazdą 2023 roku stał się program przedszkolny „Rosnę z matematyką”, na który Fundacja mBanku przeznaczyła ponad 1 mln złotych, czytamy w informacji prasowej.

Spółka mFundacja stawia na kreatywne i nieszablonowe podejście do matematyki. Wspiera pasjonatów – nauczycieli, edukatorów, społeczników i rodziców w rozwijaniu myślenia matematycznego u dzieci i młodzieży, podejmuje też działania skierowane do studentów.

Swoją misję realizuje m.in. prowadząc programy partnerskie, grantowe, dotacyjne i stypendialne, organizując wydarzenia matematyczne oraz wydając bezpłatne publikacje.

– Matematyka uważana jest za trudny, a nawet niepotrzebny przedmiot szkolny. My chcemy przekonać, że matematyka jest kluczową umiejętnością we współczesnym świecie i że może być nie tylko przydatna, ale także interesująca.

Bez niej nie byłoby gier komputerowych, sztucznej inteligencji, podróży w kosmos, trudno byłoby także upiec ciasto, uszyć garnitur czy zbudować dom. Świat bez matematyki po prostu nie istnieje – mówi Iwona Ryniewicz, prezeska mFundacji.

mPotęga i Rosnę z matematyką – programy edukacyjne mFundacji

Fundacja prowadzi dwa, ogłaszane co roku, programy grantowe: „mPotęga” (na projekty edukacji matematycznej w klasach 4-8) i „Rosnę z matematyką” (na projekty edukacji matematycznej dla dzieci w wieku przedszkolnym).

W 2023 roku, w obu programach, mFundacja przekazała ponad 2 mln zł na realizację pomysłów blisko 400 podmiotom w całej Polsce. Najczęściej są to szkoły, biblioteki, organizacje pozarządowe i przedszkola z małych miejscowości, przez co Fundacja przyczynia się do wyrównywania szans edukacyjnych.

W programie dotacyjnym, który co roku ma inny temat przewodni, na dofinansowanie mogą liczyć działania, które łączą matematykę z innymi przedmiotami i ukazują jej praktyczny wymiar.

W 2023 r. mFundacja przyznawała dotacje projektom matematyczno-ekologicznym, od października ubiegłego roku dofinansowuje projekty geometryczne. W sumie mFundacja wsparła ponad 50 projektów na łączną kwotę ponad 600 tys. zł.

Czytaj także: W jakim wieku należy rozpoczynać edukację ekonomiczną?

Stypendia dla laureatów Olimpiady Matematycznej

Fundacja promuje również młodych uzdolnionych matematyków i matematyczki.

Wspólnie ze Stowarzyszeniem na rzecz Edukacji matematycznej przyznaje stypendia laureatom Olimpiady Matematycznej i Olimpiady Matematycznej Juniorów, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w tych prestiżowych konkursach.

W 2023 r. do 29 osób trafiły stypendia łącznej wartości 42 tys. złotych.

Czytaj także: Rok Edukacji Ekonomicznej 2024: eksperci GPW o znaczeniu wiedzy finansowej

Co roku ogłaszany jest także konkurs „Krok w przyszłość”, w którym wyróżniane są najlepsze studenckie prace z matematyki, które promują nowatorskie rozwiązania lub wskazują nowe kierunki i metody badawcze. Do finału edycji 2022/2023 zakwalifikowało się 5 zgłoszonych prac.

Jury złożone z uznanych autorytetów matematycznych, przyznało nagrodę główną w wysokości 20 tys. zł i dwa równorzędne wyróżnienia po 10 tys. zł każde.

Uzupełnieniem oferty edukacyjnej mFundacji są bezpłatne publikacje promujące matematykę. Do tej pory fundacja wydała ich pięć: „Matematyka jest wszędzie”, „Dziecinnie prosta matematyka” oraz „Matematyka na zielono”, przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku od 0 do 13 lat, a także „Wielcy polscy matematycy znani i nieznani” oraz „Środek do celu”, które wspierają prowadzenie ciekawych zajęć matematycznych przez nauczycieli.

Darmowe ebooki można pobrać ze strony www.mjakmatematyka.pl.

Matematyka: nowy program edukacyjny mSilnia

Już w marcu fundacja ogłosi nowy program grantowy „mSilnia”, który zastąpi flagową „mPotęgę”.

– 10 lat „mPotęgi” to ponad 1,5 tys. grantów na łączną kwotę ponad 8,6 ml zł i 160 tys. uczestników programów matematycznych. To także społeczność zaangażowanych nauczycielek i nauczycieli, którzy z ogromnym zaangażowaniem wspierają naszą fundacyjną misję.

To oni, podczas wspólnych warsztatów, pomogli nam stworzyć założenia nowego programu – mówi Iwona Ryniewicz.

Wśród planów na 2024 r. znajdują się także m.in. kolejne programy partnerskie, publikacja materiałów edukacyjnych oraz matematyczne imprezy.

Więcej informacji o projektach mFundacji można znaleźć na stronie: www.mFundacja.pl

Źródło: mBank