Rok Edukacji Ekonomicznej 2024: eksperci GPW o znaczeniu wiedzy finansowej

Rok Edukacji Ekonomicznej 2024: eksperci GPW o znaczeniu wiedzy finansowej
Źródło: WIB
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 to inicjatywa Fundacji GPW, Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości, Czepczyński Family Foundation, Fundacji Warszawski Instytut Bankowości, Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Związku Harcerstwa Polskiego. Idea została również poparta uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 września 2023 r. Wspólna inicjatywa organizacji pozarządowych zaangażowanych w edukację ekonomiczną polskiego społeczeństwa ma na celu zwrócić uwagę opinii publicznej. i decydentów na konieczność popularyzacji wiedzy i właściwych postaw Polaków w dziedzinie finansów. Oficjalna inauguracja obchodów REE jest zaplanowana na 11 stycznia br. w gmachu Senatu RP.

Rok 2024 będzie Rokiem Edukacji Ekonomicznej. Wspólna inicjatywa sześciu organizacji pozarządowych zaangażowanych w edukację ekonomiczną polskiego społeczeństwa, wśród których jest także Fundacja GPW, zostanie oficjalnie zainaugurowana 11 stycznia 2024 r. w gmachu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej.

– Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2024 Rokiem Edukacji Ekonomicznej, mając na uwadze to, jak wielką rolę pełni edukacja z zakresu wiedzy ekonomicznej w życiu Polek i Polaków, jak i w skali naszego kraju – wzmacniania jego potencjału gospodarczego.

Jak wynika z ostatnich badań na temat wiedzy finansowej Polaków, które są realizowane cyklicznie przez Fundację GPW oraz Fundację Warszawski Instytut Bankowości, wiemy, że Polacy wystawiają sobie ocenę w wysokości 2,88 w pięciostopniowej skali. To zdecydowanie za mało, jeśli chcemy świadomie zarządzać swoimi finansami, inwestować oraz edukować nasze dzieci.

Braki w wiedzy ekonomicznej mogą rodzić poważne problemy w zakresie zarządzania własnymi finansami, szczególnie w dobie wysokiej inflacji, czy też powszechnej digitalizacji oraz zagrożeń płynących z cyberprzestrzeni powiedziała Alina Bączar, wiceprezes zarządu Fundacji GPW
w cotygodniowym „Wideokomentarzu GPW” zamieszczonym na oficjalnym kanale Giełdy w mediach społecznościowych.

Czytaj także: Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 staje się faktem

Rok Edukacji Ekonomicznej – cele i planowane inicjatywy

W ramach Roku Edukacji Ekonomicznej w całym kraju odbędzie się wiele inicjatyw mających zwiększyć wiedzę, ale też świadomość Polaków dotyczącą ekonomii, z którą mają do czynienia na co dzień.

– W ramach Roku Edukacji Ekonomicznej organizacje i podmioty zaangażowane w tę inicjatywę chciałyby wzmocnić dążenia różnych środowisk w Polsce do zwiększenia zakresu edukacji ekonomicznej w naszych domach, szkole, a także w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym – dodała wiceprezes zarządu Fundacji GPW.

Obchody Roku Edukacji Ekonomicznej przypadają w czasie ważnych rocznic. W tym roku przypada setna rocznica reform gospodarczych Władysława Grabskiego, wprowadzenia do obiegu złotego jako polskiej waluty narodowej, powstania Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także: Wokół finansowego analfabetyzmu Polaków

Rok Edukacji Ekonomicznej – gdzie szukać informacji

Rok Edukacji Ekonomicznej 2024 jest wspólną inicjatywą:

Fundacji GPW,

Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości,

Czepczyński Family Foundation,

Fundacji Warszawski Instytut Bankowości,

Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

oraz Związku Harcerstwa Polskiego.

„Wideokomentarze GPW” zamieszczane są na oficjalnym koncie Giełdy na portalu YouTube GPW.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych / GPW